Rząd podjął decyzję ws Mierzei Wiślanej

Rząd podjął decyzję ws Mierzei Wiślanej. Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej program budowy kanału na Mierzei Wiślanej został przyjęty przez Radę Ministrów

Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że rząd zaakceptował program budowy, a to oznacza, że zostaną zabezpieczone środki na budowę kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

Program budowy zakłada budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowę toru wodnego od Zatoki Elbląskiej do wybranej lokalizacji kanału oraz modernizację wejścia do Portu Elbląg – na odcinku od Zalewu Wiślanego do mostu w Nowakowie.

Minister Gospodarki Morskiej powiedział, że zrównoważony rozwój Elbląga i regionu Zalewu Wiślanego wymaga rozwiązania sprawy dostępności do Bałtyku zarówno portu Elbląg, jak i całego akwenu.

Budowa drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną i Zalew Wiślany umożliwi swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i innych portów Zalewu Wiślanego będących portami Unii Europejskiej. Spowoduje to szybszy rozwój gospodarczy Elbląga, obszaru Zalewu Wiślanego i odblokowanie portów Trójmiasta, a także zapewni wzrost bezpieczeństwa w regionie przez wprowadzenie swobodnej żeglugi polskich okrętów marynarki wojennej i straży granicznej do portu w Elblągu. – napisał poseł, oraz były prezydent Elbląga Jerzy Wilk

Wykonanie programu umożliwi połączenie Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską. Program będzie realizowany w latach 2016-2022 r. Jego koszt oszacowano na 880 mln zł w okresie 2017-2022. Zostanie sfinansowany z budżetu państwa. Inicjatywa ta wpisuje się w plan odtworzenia transportu morskiego zapowiedziany przez premier Beatę Szydło w exposé.

 

  • Rząd podjął decyzję ws Mierzei Wiślanej
  • Rada Ministrów zaakceptowała program budowy
  • Całościowy koszt tej inwestycji szacowany jest na 880 milionów złotych

 

Komentarze