fot. MazuryTravel.pl

Niezwykłe atrakcje Warmii i Mazur. Zaplanuj wakacyjny weekend w jednym z najpiękniejszych miejsc Polski – w Krainie Tysiąca Jezior i Żuław.

Co można robić blisko Elbląga i co warto zobaczyć? Przeczytaj nasz przewodnik przeznaczony dla tych, którzy wierzą, że przygoda spotyka nas wtedy, kiedy jesteśmy na nią otwarci.

Przynależność terytorialna miejscowości na północnym wschodzie Polski często budzi spory. Czy to Mazury, Warmia, czy może Żuławy Wiślane albo już Pomorze? Nasz tekst dotyczy uroków całego województwa warmińsko-mazurskiego. W końcu w podróżach chodzi bardziej o poszerzanie niż wyznaczanie granic.

Warmia i Mazury – atrakcje obowiązkowe

Płynęliście kiedyś statkiem po trawie? Kanał Elbląski to jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach. Statki na trasie niedawno wyremontowanego kanału o długości 84 km pokonują pięć pochylni i cztery śluzy – system ten, z łączną różnicą poziomów przekraczającą 100 m, jest zabytkiem techniki i unikatem na skalę światową.

weekend-na-warmii-i-mazurach

Jeśli będziecie w malowniczym Fromborku, oprócz obowiązkowego Wzgórza Katedralnego nie zapomnijcie odwiedzić Muzeum Historii Medycyny w zabytkowym szpitalu św. Ducha. To jedyny w Polsce budynek szpitalny, który zachował się w stanie z końca XVII w. Zgromadzone tam eksponaty, kiedyś używane do badania i leczenia chorych, sprawiają, że zwiedzającym włosy jeżą się na głowie. Polecamy szczególnie wystawę narzędzi ginekologicznych i malowidło ścienne „Sąd ostateczny”. Mogło ono mieć za zadanie raczej przygotowanie chorych do przejścia na tamten świat, niż wzbudzenie nadziei na wyzdrowienie. Szpital jest otoczonym herbarium, gdzie do dziś rosną lecznicze zioła. Lępieżnik, arcydzięgiel, kocimiętka, hyzop, krwiściąg – nie tylko ich aromaty, ale i same nazwy mogą przyprawić o zawrót głowy.

Jakie jeszcze ciekawostki znajdziemy na Warmii i Mazurach? Na Jezioraku, najdłuższym jeziorze w Polsce, leży największa w kraju wyspa śródlądowa – Wielka Żuława, o powierzchni 84 hektarów. W województwie warmińsko-mazurskim we wsi Żywkowo, w powiecie bartoszyckim, znajduje się największe siedlisko bocianów w Polsce. W Olsztynie warto odwiedzić m.in. trzecie co do wielkości planetarium, a będąc w okolicy wsi Stańczyki w powiecie gołdapskim – należące do najwyższych w kraju mosty, fragment nieczynnej już linii kolejowej. Dziś miłośnicy sportów ekstremalnych skaczą z nich na bungee.

Żeglarstwo i sporty wodne na Mazurach i Warmii

1weekend-na-warmii-i-mazurach

Zapalonym wodniakom mazurskich jezior polecać nie trzeba. Tych, którzy wciąż nie są przekonani do tego rodzaju aktywności, zachęcamy do spróbowania. Łódką mniejszą niż 7,5 metra można pływać bez żadnych uprawnień. Ponadto, od czasu niedawnej zmiany przepisów, nie jest już obowiązkowe odbycie szkoleń przed przystąpieniem do egzaminu na wszystkie stopnie żeglarskie. Można więc wybrać się w rejs z bardziej doświadczonymi przyjaciółmi, nauczyć się od nich żeglowania i zdać egzamin na żeglarza jachtowego, sternika morskiego lub kapitana jachtowego. Żegluga na Mazurach to również ogromny wybór rejsów turystycznych. Dzięki wodnym przejażdżkom możemy nie tylko podziwiać piękno dzikiej przyrody, lecz także przemieszczać się w ten sposób między miejscowościami. Można na przykład popłynąć statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka, z Ostródy do Miłomłyna, a z Malborka do Elbląga.

2weekend-na-warmii-i-mazurachPomysły na weekend z duchem historii

Tysiąc jezior to dla ciebie za mało? Warmia i Mazury ma również propozycję dla osób spragnionych mocnych wrażeń. Na tych terenach znajduje się wiele zabytków i owianych legendą miejsc, zwłaszcza z czasów średniowiecza i II wojny światowej. Znajdziemy tu sporo bunkrów i fortyfikacji. Prawie każdy z zamków krzyżackich kryje w sobie jakąś mrożącą krew w żyłach historię. Jedną z najbardziej zagadkowych budowli jest piramida w Rapie. To grobowiec rodzinny pruskiego rodu baronów von Fahrenheid, który przypomina kształtem starożytne egipskie piramidy. Egzotyczny kształt budowli w małej mazurskiej wsi robi niezwykłe wrażenie. Właściciel majątku w Rapie, Friedrich von Fahrenheid, był miłośnikiem sztuki antycznej i należał podobno do masonerii. Wierzył, że piramida, której szczegóły konstrukcyjne przypominają egipskie budowle, pozwoli na mumifikację zwłok. Po latach okazało się, że ciała w niej złożone rzeczywiście uległy procesowi konserwacji. Jako pierwsza w grobowcu spoczęła trzyletnia córeczka barona, Ninette.

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć na Mazurach, jeśli interesujemy się tajemnicami i zagadkami? Plotek i sensacyjnych doniesień na ten temat można znaleźć mnóstwo. Miłośnicy zjawisk paranormalnych dzielą się na forach informacjami m.in. o nawiedzonym domu w Trygorcie koło Węgorzewa, duchu dziewczyny straszącym na zamku w Morągu czy Białej Damie nazamku w Rynie. Czy jest w nich ziarno prawdy? Sprawdźcie sami.

3weekend-na-warmii-i-mazurachPomysły na weekend dla poszukiwaczy przygód

Czy wiecie o tym, że północno-zachodnia część Polski ma swój odpowiednik słynnego złotego pociągu? Zrabowana przez Niemców w czasie wojny Bursztynowa Komnata to powstały na początku XVIII w. na zamówienie Fryderyka von Hohenzollerna imponujący wystrój gabinetu – ściany, lustra, świeczniki i meble wykonane z bursztynu. Spod Berlina trafiła do Petersburga, a stamtąd do Carskiego Sioła. W 1941 roku została rozebrana, zapakowana do kilkudziesięciu skrzyń i przewieziona do Królewca. Od tamtej pory ślad po niej zaginął. Bursztynowa Komnata do dziś rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Jedna z hipotez, nagłośniona ostatnio przez media, mówi, że skrzynie znajdują się w bunkrach w Mamerkach, niedaleko Węgorzewa. Jej poszukiwania to motyw przewodni powieści „Nowe przygody Pana Samochodzika”. Akcja aż pięciu książek tego kultowego cyklu rozgrywa się na Mazurach i Warmii. Ich autor, Zbigniew Nienacki, mieszkał w Jerzwałdzie koło Iławy. Inspiracje do swoich książek czerpał z otaczającej go mazurskiej przyrody i historycznych zagadek, które kryją te okolice.

4weekend-na-warmii-i-mazurach

Co jeszcze można robić na Mazurach? Coś dla miłośników przyrody

Jeśli wybieracie się na rejs po Kanale Elbląskim, koniecznie zabierzcie ze sobą lornetkę. Macie szansę na zaobserwowanie roślin, zwierząt i ptaków, których nie spotkacie w innych miejscach. Czy wiecie na przykład, po czym poznać pierwiosnka? I bynajmniej nie chodzi tu o wiosenny kwiatek, ale o zamieszkującego Mazury niepozornego, szaro ubarwionego ptaszka. Wydaje on bardzo nietypowy dźwięk, podobny w brzmieniu do jego angielskiej nazwy – chiffchaff. Warto wspiąć się też na wieżę obserwacyjną nad jeziorem Łukajno, które jest jedną z najważniejszych europejskich ostoi ptactwa wodnego. Uważny obserwator, jeśli będzie miał szczęście, może na przykład wypatrzyć kaczkę hełmiatkę czy rybołowa. Tego ostatniego gatunku w Polsce zliczono tylko 35 par. Rozpiętość skrzydeł tych ogromnych drapieżników może wynosić nawet 170 cm.

5weekend-na-warmii-i-mazurach

  • Niezwykłe atrakcje Warmii i Mazur.
  • Odkryj miejsca, o których możesz nie wiedzieć!
  • Wakacje 2016
  • Zaplanuj wakacje z ExpressElblag.pl

Komentarze