Darmowy podręcznik do likwidacji? FOT.polskieradio.pl

Darmowy podręcznik do likwidacji? Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa takie rozwiązanie. Zamiast likwidacji darmowego podręcznika możliwa byłaby dotacja dla szkół.

Anna Zalewska, szefowa MEN powiedziała, że jest bliska podjęcia tej decyzji, podkreśliła przy okazji, że darmowy podręcznik wcale nie jest darmowy, ponieważ kosztował nasz budżet 70 milionów złotych.

Co w zamian likwidacji darmowego podręcznika?

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska skrytykowała Centrum informatyzacji MEN, który zamiast zajmować się systemem oświatowym wydawał „Nasz Elementarz” Szefowa MEN zaznaczyła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest wydawnictwem.

Minister edukacji zapowiedziała, że jej resort będzie chciał, by szkoły dokonywały wyboru spośród trzech podręczników. Brak tego bezpłatnego mają zrekompensować dotacje na wszystkie podręczniki. MEN chce też zaproponować samorządom łatwiejsze rozliczanie dotacji oświatowej.

Dotacje dziś

Dotacja na podręczniki w gimnazjach wynosi 250 złotych, a w szkole podstawowej 140 złotych. Ministerstwo planuje zwiększenie dotacji w klasach wczesnoszkolnych o 100 proc. dając jednocześnie możliwość wyboru z trzech podręczników.

Rząd szuka oszczędności

Darmowy podręcznik do likwidacji? Wszystko wskazuje na to, że tak. Wszystkie ministerstwa szukają oszczędności na pokrycie programu „Rodzina 500 plus”. MEN, jednak zapowiada, że w zamian likwidacji darmowego podręcznika będą dotacje dla szkół.

  • MEN zlikwiduje darmowy podręcznik
  • „Nasz Elementarz” kosztował budżet 70 milionów zł
  • Brak tego bezpłatnego mają zrekompensować dotacje na wszystkie podręczniki.

 

Źródło: Wirtualna Polska

Komentarze