fot. KMP Elbląg

35-letnia kobieta oraz 32-letni mężczyzna zostali zatrzymani przez policjantów. Okradali groby na elbląskim cmentarzu.

Kobiecie i mężczyźnie zarzuca się okradanie grobów na cmentarzu Dębica. – Sprawcy odczepiali z nagrobków ozdobne elementy z mosiądzu. Policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt różnego rodzaju uchwytów, krzyży i nagrobnych ozdób. – informuje podkomisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. – Cześć skradzionych przedmiotów sprawcy oddali do punktów skupu złomu. Za ograbienie miejsca pochówku Kodeks Karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności. – dodaje policjant.

Jak dowiaduje się Express Elblag – 35-letnia Anna K. oraz 32-letni Grzegorz S. sprzedali w jednym z punktów skupu złomu blisko 40 kilogramów mosiężnych elementów. Jak ustalili policjanci z wydziału zwalczania przestępczości przeciwko mieniu wszystkie one pochodziły z grobów znajdujących się na cmentarzu komunalnym Dębica.

To tam sprawcy udawali się po to, by okradać miejsca pochówku. Metalowe elementy ozdobne, odczepiali z pomników. Były to różnego rodzaju mosiężne uchwyty, figury lub podstawki. Przedmioty te spieniężali w punktach skupu złomu. Policjanci przejęli część skradzionych przedmiotów. Szacuje się, że wspomniana dwójka mogła okraść nawet kilkadziesiąt grobów. Teraz trwa ustalanie dokładnej liczby miejsc pochówku, które ograbili sprawcy.

Policja zwraca się do osób, które mają groby swoich bliskich na cmentarzu Dębica, a które zostały okradzione z metalowych elementów. Kontakt z policjantem pod nr tel.: 55 230 16 20. Z policyjnych ustaleń wynika, że sprawcy działali od początku maja tego roku.

  • 35-letnia kobieta oraz 32-letni mężczyzna zostali zatrzymani przez policjantów
  • Okradali groby na elbląskim cmentarzu 
  • W punkcie skupu złomu sprzedali blisko 40 kilogramów mosiężnych elementów
  • Za ograbienie miejsca pochówku Kodeks Karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności
[TS_VCSC_HTML5_Video video_mp4_local=”24987″ video_webm_source=”false” video_webm_remote=”http://expresselblag.pl/wp-content/uploads/2016/05/okradali-nagrobki-na-elblaskim-cmentarzu.mov” video_poster=”24988″ el_file=””]

Komentarze