Kino Syrena - fot. Piotr Kajmer

Tego zakątka Elbląga nie ma. To przedwojenne, niedzielne zdjęcie, przedstawia na pierwszym planie tory tramwajowe biegnące ulicą Świętojańską (Johannisstraße, Parkowa, 3 Maja) do skrzyżowania z Wewnętrzną Groblą Młyńską (Innerer Mühlendamm, 1 Maja). – pisze na Facebooku Lech Słodownik, historyk z Elbląga.

tego-zakatka-elblaga-nie-ma

– Mocno na lewo widać kawałek dawnej Nitschmann-Straße (ul. H. Nitschmanna między 1 Maja, gdzie dzisiaj stoi apartamentowiec w którym na parterze sprzedawane były telewizory firmy „Sony”, czyli Apolityczny Róg 2 Maja) – a naprzeciwko którego (niewidoczny oczywiście na zdjęciu, jeszcze bardziej na lewo) stał „Pilsner-Eck”. To zachowana do dzisiaj kamienica, w której na parterze był do niedawna bar „Bałtycki”. – pisze Lech Słodownik, przybliżając elblążanom jak wyglądało nasze miasto przed II wojną światową.

– Na prawo zaczyna się d. Georgendamm, czyli dzisiejsza Grobla św. Jerzego, gdzie zaraz (na zdjęciu niewidoczny) znajdował się nowoczesny hotel „Rabchen” (Kruczek) a jeszcze dalej pod nr 5 było duże kino (po wojnie kino „Stoczniowiec”, „Syrena”). – opisuje Lech Słodownik.

– Widzimy tutaj nowoczesne (na tamte czasy) i obszerne kamienice mieszkalne, na parterach których znajdują się sklepy (Falkowski, Wachner, siedziby firm etc. Ten nieduży plac w centrum zdjęcia nazywał się przed wojną nieoficjalnie „Johannis-Tor” (Brama Świętojańska). Gdy projekcja filmu w „Lichtbildbühne” przy Grobli św. Jerzego nr 5 dobiegła końca – ten placyk zawsze wypełniały dziesiątki elblążan. W 1945 r. wszystko poszło w ruinę. Dzisiaj sięga tutaj obszerny Plac Konstytucji… – kończy wpis Lech Słodownik.

Wiedzieliście, że to miejsce wyglądało tak przed II wojną światową?

  • Tego zakątka Elbląga nie ma
  • Przedwojenne ciekawostki naszego miasta
  • Przedwojenny Elbląg
  • Elbląg przed II wojną światową
  • Lech Słodownik

Komentarze