Masz konto na Facebooku? ZUS cię śledzi!

Masz konto na Facebooku? ZUS cię śledzi! Wszystko przez symulantów, którzy są zmorą pracodawców.

Biorą zwolnienie lekarskie, firma cały czas wypłaca im pensję, a oni w tym czasie wypoczywają nad morzem. ZUS zaczął tropienie symulantów przez Facebooka. Nieuważni wrzucają zdjęcia na portal społecznościowy, na których wyraźnie widać, że nie cierpią z powodu choroby, tylko świetnie się bawią w gronie znajomych. Czy zdjęcie z Facebooka wystarczy, żeby ZUS odebrał takiemu pracownikowi świadczenie?

Samo zdjęcie opublikowane na Facebooku nie może doprowadzić do natychmiastowej utraty zasiłku. Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej”fotografia jest dobrym powodem do wszczęcia postępowania przeciwko delikwentowi. Procedurę może wszcząć zarówno pracodawca jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kogo ZUS bierze pod lupę? To nie tak, że instytucja sprawdza pracowników na chybił trafił. Zakład kontroluje te osoby, które budzą podejrzenia: zbyt często otrzymują zasiłki, często przebywają na krótkich zwolnieniach, otrzymują zwolnienia od różnych lekarzy – zawsze z powodu innego schorzenia.

ZUS przyznaje, że sprawdzają mniej więcej 165 tys. osób na 4 miliony, które otrzymały zasiłki chorobowe. Jeżeli inspektor wątpi w zasadność zwolnienia, udaje się do domu chorego. Co się dzieje, kiedy danej osoby nie ma w miejscu zamieszkania? Każdy ma prawo do złożenia wyjaśnień, ktoś mógł przecież wyjść na zakupy czy do apteki. – Jeżeli chory nie wyjaśni powodów nieobecności, to wydajemy decyzję. A jeśli złoży wyjaśnienie już po wydaniu decyzji – to też bierzemy to pod uwagę. – tłumaczy pracownik ZUS.

  • Masz konto na Facebooku? ZUS cię śledzi
  • Symulanci zmorą pracodawców
  • ZUS śledzi Cię na Facebooku
  • Użytkowników Facebooka śledzi ZUS

Źródło: Rzeczpospolita/Fakt24

Komentarze