Dziś piątek trzynastego. Dowiedz się jak najwięcej o pechowym dniu i uważaj na siebie, nawet jeżeli nie wierzysz w pecha.

Piątek 13-go podobno przyciąga pecha nawet szczęśliwcom, a tym, którzy wierzą w przesądy, niemal na pewno. Dlatego nie daj się pechowi w piątek 13 – odstrasz go wiedzą o pechowym dniu!

Można nie wierzyć we wróżby, przesądy i zabobony. Nie ma jednak chyba nikogo, kto w taki dzień jak dzisiejszy, nie pomyśli choć przez chwilę, czy aby nie powinien uważać na pecha nieco bardziej niż zwykle.

Skąd jednak się wzięły przesądy o rzekomo pechowym piątku 13? Tradycje sięgają już czasów przedchrześcijańskich. Liczba trzynaście występuje zaraz po dwunastce, która symbolizowała szczęście, a jak wiadomo – po szczęściu zawsze spotyka nas pech.

Ma to odzwierciedlenie w starożytnej kulturze żydowskiej, to trzynastego dnia miesiąca sporządzono list Hamana, który wzywał do zgładzenia wszystkich Żydów zamieszkujących Persję. Żydzi odpowiedzieli odwetem również 13. Od tamtego czasu trzynastka symbolizuje śmierć i katastrofę.

Filip Macedoński również miał pecha związanego z 13. Kazał swój posąg dostawić do 12 głównych bogów greckich. Po jego dostawieniu został zamordowany. A w średniowieczu to właśnie w 13 dzień miesiąca spotykały się czarownice – było ich dwanaście, trzynasty był szatan.

Na wątpliwą sławę tej daty wpływ na pewno miał rozkaz Filipa IV Pięknego, króla Francji, który w 1307 roku, właśnie w piątek trzynastego października, rozkazał aresztować wszystkich templariuszy w kraju. Król tonął w długach, postanowił ratować swoją pozycję przejmując majątek templariuszy, wielu z członków zakonu zginęło na stosie. Jacques de Molay, ostatni mistrz zakonu, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV, papieża Klemensa V i Wilhelma de Nogaret – żaden z nich nie przeżył kolejnego roku.

Przeświadczenie o pechu jaki nas spotyka przetrwało do obecnych czasów. Charakterystyczna data odcisnęła się również w popkulturze. W 1980 roku wszedł do kina film wyreżyserowany przez Seana Cunninghana pt. Piątek, trzynastego. Opowieść o mordercy w masce hokejowej jest klasykiem horrorów i jedną z najdłuższych serii w historii kina.

Piątek 13 – ciekawostki

1. W 2015 13 dzień miesiąca przypadał 3 razy: w lutym, marcu i listopadzie. To maksymalna liczba piątków trzynastego w roku! W 2016 mamy 2 pechowe dni – w styczniu i w maju

2. Przesąd podobno pochodzi od piątku trzynastego, w którym zlikwidowano zakon Templariuszy – francuski król Filip IV fałszywie oskarżył ich o herezję

3. Taylor Swift uważa 13 za swoją szczęśliwą liczbę: urodziła się 13 grudnia, w piątek 13 skończyła 13 lat, jej płyta okryła się złotem po 13 tygodniach, intro pierwszej piosenki która dotarła do 1 miejsca list przebojów miało 13 sekund, a kiedy dostawała nagrody zawsze siedziała na 13 miejscu albo w 13 rzędzie

4. W piątek 13 urodzili się między innymi: wokalistka Feist, siostry Mary Kate i Ashley Olsen, aktor Steve Buscemi i Kat Dennings z serialu Dwie spłukane dziewczyny, ale też Fidel Castro i legendarny rabuś Butch Cassidy

5. Pechowość piątku i trzynastki ma też związek z chrześcijaństwem – Jezus został ukrzyżowany w piątek, a na ostatniej wieczerzy było 13 osób – ta trzynasta to oczywiście Judasz

6. W wielu wieżowcach nie ma 13 piętra – jest zastępowane numerem 12A albo literą M – trzynastą w alfabecie.

7. Strach przed trzynastką ma swoją nazwę, to triskadekafobia, a strach przed piątkiem 13go to paraskevidekatriafobia.

8. Jest przesąd, że zaproszenie 13 osób do stołu jest pechowe. Jedna z nich wkrótce umrze.

9. Film Piątek 13go z 1980 roku zarobił 59 milionów dolarów i doczekał się 11 kolejnych części.

10. 13 marca 2015 (w piątek) premierę będzie miał 13 i podobno ostatni film z serii Piątek 13go

11. W pechowy piątek 13 wierzy około 20 milionów obywateli USA. Straty gospodarcze przez to wywołane tylko tego jednego dnia w roku sięgają 900 milionów dolarów.

12. Pechowa misja Apollo 13 miała miejsce 11 kwietnia 1970 roku a suma cyfr daty to 13 (1+1+4+7+0), rakieta wystartowała o 13:13, a do katastrofy doszło 13 kwietnia (nie był to piątek)

13. W Hiszpanii i Grecji pechowy jest wtorek 13go a we Włoszech piątek 17go

Na przekór przesądom: w Gdańsku 13 par pobrało się w piątek, trzynastego (Gdańsk 2013 rok)

  • 13 ciekawostek o pechowym piątku dzięki którym pokonasz pecha?
  • piątek trzynastego?
  • pechowy piątek 13go?

Źródło: X-News/Eska/ NaszeMiasto.pl

Komentarze