Być pielęgniarką to zaszczyt! Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Fot. www.szpital.elblag.pl
  • Być pielęgniarką to zaszczyt!
  • Cholernie to lubi i nie jest pomocnikiem lekarza
  • Szpital bez pielęgniarek nie byłby szpitalem

Być pielęgniarką to znaczy mieć powołanie. Być pielęgniarką to znaczy witać nowonarodzone dzieci. Być pielęgniarką to z poświęceniem służyć chorym. Być pielęgniarką to widzieć częściej niż widzą inni… gasnące życie. Być pielęgniarką to zaszczyt!

Za 6 lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce zmniejszy się o 54 tys., a blisko jedna trzecia będzie w okresie dochodzenia do emerytury.

Dziś, przy okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych, każdy kto posiada wiedzę, widzi i wyciąga wnioski, dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, że bez pielęgniarek, szpital nie byłby szpitalem a przychodnia zdrowia, nie byłaby przychodnią. Każdy kto ma wątpliwości, powinien właśnie dziś uświadomić sobie, że bez ciężkiej pracy pielęgniarek i położnych nie da się zorganizować pracy szpitalnych oddziałów, przychodni, poradni – tych miejsc, w których niesie się pomoc chorym.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych przypomina o wyjątkowości tego zawodu, jego roli dla całego społeczeństwa, a przede wszystkim dla konkretnego człowieka, pacjenta, który dzięki staraniom pielęgniarek i położnych ma w chorobie zapewniony komfort profesjonalnej opieki.

Cholernie to lubi i nie jest pomocnikiem lekarza

Pielęgniarka nie jest pomocnikiem lekarza, bo tak było 60 lat temu, teraz tak nie jest i kropka. Medycyna poszła do przodu, pielęgniarstwo jest odrębnym zawodem. Lekarz z oddziału nie może zwolnić pielęgniarki, bo jej nie zatrudnia. Zatrudnia ją dyrektor który często jest… pielęgniarką. Lekarze mają swoje zadania i kompetencje, a pielęgniarki mają swoje. Może ciężko to zrozumieć, ale lekarze kompletnie nie znają się na pielęgniarstwie. Tak twierdzą same pielęgniarki.

„Cholernie to lubię” – tak odpowie spora część pielęgniarek, nazywanych też „pigułami”, zapytanych dlaczego to robią, skoro jest jak jest. To ciężka praca i mało płatna, ale można czerpać z niej satysfakcję, mimo wszystkich niesprawiedliwości. Głównie dlatego, że wiele dziewczyn ma po prostu poczucie misji. Są ambitne, robią dodatkowe kursy, robią specjalizacje i czują się dobrze z tym co robią – są z tego dumne. Są powołane do tego, a nie innego zawodu.

Być może pielęgniarki, które spotykacie gdzieś w szpitalu, są czasem sfrustrowane i niezbyt miłe. Zadaliście sobie pytanie, dlaczego tak jest? Otóż, jednym z powodów jest to, że ich praca wymaga pełnego poświęcenia chorym. Dyżurują w świątki, piątki i niedziele. Obowiązki pielęgniarek najczęściej są cięższe niż lekarzy, a zarobki… Szkoda słów. Nie powinno nas dziwić, że pielęgniarki chciałyby dostawać godne pieniądze za to co robią. Chciałyby też zapewnić swoim pacjentom opiekę, jakiej ci potrzebują, ale często nie mogą – z powodów przeróżnych. Począwszy od zasad ustalanych przez kierownictwo placówek, w których pracują, a skończywszy na braku chętnych do pracy w tym zawodzie.

Kończąc, należy jasno stwierdzić, że pielęgniarki, ale też wszystkie dziewczyny, panie z personelu medycznego są naprawdę wyjątkowe. Kolokwialnie mówiąc – są po prostu fajne. Bo nikt tak nie zadba o drugiego człowieka jak one. Z żadną inną kobietą nie porozmawiasz na tak poważne tematy, jak z nimi. Nikt tak często nie styka się z narodzinami, i nikt nie widzi niemal codziennie gasnącego życia…

Dziś Ich Święto. Życzymy więc aby każdy elblążanin przeczytał ze zrozumieniem ten artykuł i zapamiętał te słowa głęboko w sercu. Wówczas praca każdej położnej i pielęgniarki będzie piękniejsza.

Redakcja Express Elblag

Życzenia od Dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej składamy szczere i serdeczne podziękowania za ofiarną i niezwykle trudną pracę oraz dobro i serce okazywane drugiemu człowiekowi.

Życzymy wszystkim Pielęgniarkom i Położnym pracującym w Szpitalu satysfakcji z wykonywanej pracy, trwałości, spokoju zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym oraz ciągłej pogody ducha i radości.

Dyrekcja Szpitala

Życzenia od Dyrekcji Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II

zyczenia_od-dyrekcji-szpitala-miejskiego

Komentarze