Te nowoczesne kamery widzą całe miasto! Będą śledzić każdy Twój ruch - fot. Express Elblag

W mieście mamy w tej chwili blisko 100 kamer monitoringu. Te nowoczesne kamery widzą całe miasto! Będą śledzić każdy Twój ruch z wieży katedry świętego Mikołaja.

Cały system monitoringu w Elblągu na przestrzeni lat został mocno rozbudowany. Całkiem niedawno na wieży katedry świętego Mikołaja, zainstalowanych zostało kilka kamer, które swoim zasięgiem obejmują niemal cały obszar miasta. To najbardziej nowoczesne kamery, które posiadają szereg możliwości. Między innymi wyposażone są w możliwość przybliżania obrazu, bez utraty na jakości kadru. Mogą także podążać za obserwowaną w danej chwili osobą.

Kamery zainstalowano na wieży kościoła w taki sposób aby zasięgiem obejmowały niemal całe miasto – z czterech stron.

Te kamery widzą całe miasto

Dzięki kamerom monitoringu miejskiego rok w rok ujawniane są liczne wykroczenia. Ponad połowa z nich, zazwyczaj związana jest z piciem alkoholu w miejscach niedozwolonych i wykroczeniami drogowymi. Ujawniane są także bardziej poważne zdarzenia drogowe – wypadki i kolizje oraz awantury uliczne, nieobyczajne wybryki, czy niszczenie mienia.

Będą śledzić każdy Twój ruch…

Tak rozbudowany system monitoringu miejskiego, który za jakiś czas ma być jeszcze bardziej unowocześniony sprawia, że możemy mieć poczucie, że każdy nasz krok jest śledzony. Kamery, którymi operator może wykonać zbliżenie i podążać za wybraną osobą są tego dowodem. Szkoda, że nie wszyscy możemy oglądać program, w którym gramy. Kilka lat temu, gdy radnym był Jerzy Wcisła (PO), wpadł na taki pomysł: „Gdyby udostępnić zapis monitoringu w internecie, mieszkańcy oglądając je, mogliby pomóc w ujęciu sprawców różnych zdarzeń.” Jego zdaniem to mogłoby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w mieście i ułatwić zatrzymanie sprawców np. aktów wandalizmu.
 W tej chwili monitoring obsługuje jeden funkcjonariusz — policjant lub strażnik miejski. Materiały z monitoringu są nagrywane i przez jakiś czas przechowywane.

I trudno się z pomysłem ówczesnego radnego, a dziś senatora Jerzego Wcisła nie zgodzić. Elblążanie mogliby oglądać niemal całe miasto. Jeden policjant czy strażnik miejski nie dostrzeże tyle szczegółów co kilkuset mieszkańców. Udostępnienie obrazu z monitoringu szczególnie uszczęśliwiłoby to mieszkańców żyjących z dala od Elbląga.

Big Brother jest, ale dla wybranych

Na pomysł byłego radnego odpowiedziało ówczesne kierownictwo policji: „W tej chwili monitoring gwarantuje anonimowość. Jeżeli dostęp do niego miałaby nieograniczona liczba osób, możliwe, że ktoś mógłby wykorzystywać te dane w różnych celach. Niekoniecznie po to, by pomóc w poprawie bezpieczeństwa w mieście — obawiał się były już komendant Policji w Elblągu insp. Marek Osik.
 – A to dlatego, że monitoring pozwoliłby na śledzenie życia prywatnego osób. Poza tym ogólnie znany byłby sposób w jaki monitoring działa — w tym jego zasięg. Ta wiedza pomogłaby przestępcom. – twierdził.

Dziś wszyscy elblążanie są śledzeni. Tyle, że nie wiedzą z którego miejsca i dokładnie jak. Takie ciekawostki – bez wielu szczegółów – jak ta związana z najnowocześniejszymi kamerami, które obserwują niemal całe miasto z wieży katedry, zapewne otworzą wielu osobom oczy i sprawią, że od teraz mieszkańcy będą baczniej uważać na to co robią. Gdzie np. oddają potrzebę fizjologiczną, a gdzie przebiegają przez ulicę w miejscu niedozwolonym itp.

A tak przy okazji…

Od 15 kwietnia po jesienno-zimowej przerwie możemy podziwiać widoki z katedralnej wieży. W ubiegłym sezonie turystycznym wieżę widokową odwiedziło 27 tysięcy osób. Warto skorzystać z tej atrakcji, choć dziwią nas godziny jej otwarcia. Szkoda, że w soboty można wejść na wieżę jedynie do godziny 14.

Taras widokowy:
niedziela, 14.00-17.00
poniedziałek zamknięty
wtorek – piątek 10.00-17.00
sobota 10.00-14.00
Ostatnie wejście na taras pół godziny przed zamknięciem.

Te nowoczesne kamery widzą całe miasto! Będą śledzić każdy Twój ruch - fot. Express Elblag
Te nowoczesne kamery widzą całe miasto! Będą śledzić każdy Twój ruch – fot. Express Elblag

Komentarze