Temat ten był jednym z pierwszych, opublikowanych w naszym portalu rok temu gdy Express Elbląg ruszał. Dziś wychodzimy z inicjatywą i wierzymy też w Wasze zaangażowanie. Stwórzmy razem projekt plaży nad rzeką Elbląg. Gotowe pomysły i rozwiązania dostarczymy Prezydentowi Elbląga i będziemy rozmawiać o możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia. Czekamy na Wasze listy: kontakt@expresselblag.pl

Miejskie plaże ma Poznań, Włocławek, Płock czy Olsztyn. Dlaczego nie Elbląg?

Dla naszego miasta, mieszkańców, temat jest wyjątkowo ważny, a dla rządzących może okazać się kluczem do kolejnych wygranych wyborów. Chodzi o stworzenie bezpiecznego kąpieliska miejskiego w Elblągu, na które władze miasta nie wydadzą milionów, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się kąpielami na otwartej przestrzeni. Sukcesywnie miejsce to mogłoby być rozbudowywane i ostatecznie zyskać status „letniego centrum rozrywki”. Pomysł zupełnie realny i poparty podobnymi przedsięwzięciami z innych miast. Poznajcie trochę szczegółów…

Od wielu lat, w polskich miastach, przez które przepływają rzeki, włodarze nie dostrzegali ogromnego potencjału, który tkwi właśnie nad samą wodą. Rzeka w mieście, to skarb. Rzeka w mieście to temat na topie, a samo spędzanie czasu nad nią, stało się wyjątkowo modne. Np. w Poznaniu prezydent postanowił przywrócić miejskie plaże nad Wartą. Będą łącznie trzy. Pełne atrakcji dla całych rodzin w ciągu dnia, a wieczorami, centrum rozrywki i imprez. W Poznaniu już w tym roku na trzech doraźnie przygotowanych plażach miejskich, mieszkańcy skorzystać będą mogli z trzech statków pasażerskich, przystani jachtowej i wypożyczalni sprzętu wodnego. I co ważne – prezydent tego miasta zapowiada, że to tylko działania tymczasowe.

W wielu miastach, w których mieszkańcy pozbawieni są miejsc do wypoczynku latem, z pomocą przychodzą kreatywne władze. Tak jest w Koszalinie czy Płocku, ale to co zrobił Olsztyn jest pewnym fenomenem. W przeciągu roku, rządzący w Olsztynie zmienili miejską plaże tak, że trudno ją poznać. Od lat zaniedbane miejsce, jest dziś jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Na plaży wybudowano ogromny kompleks gastronomiczno-rozrywkowo-usługowy, który łączy kilkaset metrów nowej nawierzchni betonowo-drewnianej, nad brzegiem wody.

Na plaży w Olsztynie funkcjonują też trzy wypożyczalnie, w których wypoczywający mogą skorzystać z: Rowerów turystycznych, łyżworolek, Nordic Walking, zestawów gier (Boule, Krykiet, Mini Golf), kajaków (1 i 2 osobowe), rowerów wodnych, kanu (3 i 4 osobowe), desek z żaglem, kitesurfingu, wodnego placu zabaw, łodzi wiosłowych, łodzi żaglowych, skuterów wodnych i wielu innych. Wzdłuż całej plaży mieszkańcy mogą korzystać z licznych dodatkowych atrakcji, takich jak boiska do piłki ręcznej, squasha, skateparków, snowparków, siłowni, czy odnowy biologicznej itp. Plażowicze do dyspozycji mają m.in.: rozbudowane zaplecze szatniowo-sanitarne, prysznice, a także wyjątkowo nowoczesne i komfortowe platformy wypoczynkowe.

Temat Rzeka, czyli weźmy sprawy w swoje ręce i stwórzmy projekt plaży nad rzeką Elbląg

W odniesieniu do podanych przykładów miast, a także biorąc pod uwagę niezwykły klimat nad naszą rzeką w Elblągu, warto zastanowić się dlaczego nikt tego tematu dotąd nie podniósł? Elblążanie pozbawieni zostali kąpieliska miejskiego na Spacerowej, ale przecież w zamian, w okresie letnim mogliby otrzymać jeszcze więcej atrakcji, właśnie przez stworzenie miejskiej plaży w sercu Starego Miasta.

Jesteśmy przekonani, że warto pójść za pomysłem innych miast i stworzyć bezpieczną plażę nad rzeką Elbląg. O tym – jeżeli znajdziemy wsparcie w elblążanach – mamy zamiar osobiście rozmawiać z przedstawicielami władz naszego miasta. Prezydentowi Elbląga chcielibyśmy przekazać gotowe pomysły i rozwiązania, a do tego potrzebne jest zaangażowanie specjalistów którzy pomogą nam taki projekt stworzyć.

Wierzymy, że znajdą się elblążanie, którzy zechcą stworzyć projekt takiej plaży nad rzeką Elbląg, który dostarczymy do Urzędu Miasta i porozmawiamy z Prezydentem o możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia. Czekamy na Wasze pomysły, sugestie i zachęcamy do współpracy także osoby, które znają się na projektowaniu przestrzeni publicznej. Czekamy na Wasze listy: kontakt@expresselblag.pl.

Plaża nad rzeką Elbląg. Nasz pomysł jest taki…

Chcielibyśmy, aby elblążanie zaczęli spędzać czas nad rzeką Elbląg, nie tylko podczas zorganizowanych imprez, ale także po prostu korzystając z tego miejsca. Już w okolicy Starego Miasta mamy bowiem sporo terenów, które można zagospodarować pod taki projekt. Mógłby on być rozbudowywany sukcesywnie przez najbliższe lata.

Sama plaża mogłaby być wyposażona w leżaki, meble wykonane z palet, natrysk, parasole, boisko do piłki plażowej itp. Docelowo z kompleksem usługowym, w którym powstałaby restauracja, bar, wypożyczalnia sprzętu wodnego itp. Poza zaplanowanymi atrakcjami miejskimi, byłoby to miejsce, w którym każdy mógłby zorganizować swój własny koncert, konkursy czy też zajęcia animacyjne.

W ramach strefy plaży miejskiej mógłby znaleźć się również pomost, do którego np. przypływałby tramwaj wodny. Wyznaczone – nawet niewielkie – kąpielisko miejskie w obrębie plaży miałoby być strzeżone.

Plaże miejskie w oku kamery

Poniżej publikujemy kilka filmów z plaż miejskich tworzonych przy rzece. Jak widać w części materiałów, projekty wcale nie musiały być kosztowne, a przynoszą ogromną radość młodym i starszym mieszkańcom. Nie w każdej rzece można się kąpać, ale w każdym mieście władze myślą o rozwiązaniach, które umożliwią mieszkańcom skorzystać z wody. Co jednak najważniejsze – takie kąpieliska – jak powstają, są bezpieczne.

Plaża nad rzeką w Gorzowie

Plaża w Warszawie

Plaża miejska w Poznaniu

Plaża miejska w Łomży

Plaża miejska w Ostrołęce

Komentarze