Ten list to oszustwo! fot. marketingland.com

Ten list to oszustwo! „Witamy, pragniemy zauważyć, że Państwa firma nie jest jeszcze zarejestrowana w GIODO a jest do tego zobligowana” (…) W związku z powyższym nasza Kancelaria Liberty wzywa Państwa do dokonania stosownej rejestracji zbioru danych osobowych wraz z uzupełnieniem niezbędnej i wymaganej dokumentacji w terminie 3 dni roboczy” – taki list masowo trafia do przedsiębiorców, w którym grozi się kontrolą Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych już ostrzega przed „Bądźmy Legalni” czy „Legalni z Prawem”, które zdaniem GIODO niezgodnie z prawdą powołują się na przepisy prawa w korespondencji do przedsiębiorców.

Już ze wstępnej analizy wynika, że podmioty te wprowadzają adresatów wiadomości w błąd, zobowiązując ich do zgłoszenia zbiorów danych do rejestracji, bez względu na to, czy taki obowiązek ich dotyczy, czy nie.

Nie informują bowiem, że ustawa o ochronie danych osobowych zwalnia z tego obowiązku, określając, jakich konkretnie sytuacji to dotyczy.

Okazuje się, że oba wymienione przez GIODO rzekome stowarzyszenia, to nie jedyne, które upatrzyły sobie przedsiębiorców i, przypuszczalnie, próbują w ten sposób wymusić jakieś korzyści dla siebie. W mediach społecznościowych krąży już e-mail od podmiotu nazywającego się „Kancelarią Liberty”, w którym stosowany jest ten sam mechanizm, mający wykorzystać nieznajomość prawa oraz codzienny pośpiech wielu drobnych biznesmenów. – podaje „FAKT”

Ten list to oszustwo! Jeśli dostałeś/aś takiego maila możesz spokojnie go zignorować.

Źródło: FAKT24

Komentarze