fot. Express Elblag

1463 maturzystów z Elbląga rozpoczęło dziś egzamin dojrzałości. Matura 2016 zaczęła się od egzaminu z języka polskiego. Za wszystkich trzymamy kciuki!

Do egzaminu maturalnego w Elblągu podeszło 449 absolwentów techników i 653 uczniów liceów. Oprócz tych, którzy do egzaminu maturalnego podchodzą po raz pierwszy, 108 osób w tym roku zgłosiło się na egzamin aby poprawić swój wynik. Wszyscy oni zdawać będą nową maturę. „Starą maturę” zdecydowały się po raz pierwszy zdawać 22 osoby, a 231 osób po raz kolejny. Łącznie 1463 maturzystów z Elbląga rozpoczęło dziś egzamin dojrzałości.

Redakcja Express Elbląg za wszystkich tegorocznych maturzystów trzyma kciuki!

Odpowiedź na pytanie „Czy warto kochać, mimo że miłość wiąże się z cierpieniem” na podstawie IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza, interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Dałem słowo” – takie były tematy do wyboru w środę na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wśród lektur, które znalazły się na egzaminie podstawowym była również „Lalka”.

W Polsce do egzaminu maturalnego przystąpiło dziś około 280 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. O godzinie 9 rozpoczął się pierwszy egzamin. Matura zaczęła się do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.

Egzamin przeprowadzany był na poziomie podstawowym. Trwał 170 minut. Egzamin na poziomie rozszerzonym ruszy o godz. 14.

Trzy obowiązkowe egzaminy pisemne

Matura w Technikum Ekonomicznym w Elblągu - fot. Express Elblag
Matura w Technikum Ekonomicznym w Elblągu – fot. Express Elblag

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są drugim rocznikiem, a tegoroczni absolwenci techników pierwszym rocznikiem, który zdaje maturę według nowych zasad.

Muszą oni zdać trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Egzaminy te są przeprowadzane na jednym – podstawowym poziomie. Maturzysta będzie musiał też przystąpić do, co najmniej, jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

W grupie przedmiotów do wyboru w nowej formule egzaminu maturalnego są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. W starej formule w grupie tej była też wiedza o tańcu.

Zgodnie ze starymi zasadami maturzysta mógł, ale nie musiał, przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru (maksymalnie do sześciu). Według MEN, w latach ubiegłych co trzeci maturzysta nie zdawał ani jednego przedmiotu dodatkowego. Resort edukacji postanowił to zmienić.

W nowej formule egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są tylko na jednym poziomie – rozszerzonym, a w przypadku języków nowożytnych – na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Stąd do grupy tej zaliczane są matematyka, język polski i języki obce. W starej formule maturzysta mógł wybrać czy chce zdawać poziom podstawowy, czy rozszerzony.

Źródło: ExpressElblag/X-News/tvn24

Komentarze