Wolność, emocje, kontakt z przyrodą. Sezon żeglarski 2016 rozpoczęty. Setki miłośników żeglarstwa pojawiły się w Mikołajkach na uroczystym rozpoczęciu sezonu 2016.

Po raz kolejny Wioska Żeglarska w Mikołajkach powitała żeglarzy, aby wspólnie oficjalnie rozpocząć sezon 2016. W sobotę 30 kwietnia pierwsze łodzie wypłynęły na mazurskie jeziora.

Inauguracja sezonu to od wielu lat ogromne wydarzenie dla wszystkich, kochających żeglarstwo – zarówno to rekreacyjne, jak i sportowe. Nie inaczej było w tym roku. Po oficjalnym podniesieniu bandery Polskiego Związku Żeglarskiego i odprawie pod masztem w Wiosce Żeglarskiej, pierwsi miłośnicy wolności i natury wypłynęli na wody mazurskich jezior.

Pochylnie na Kanale Elbląskim przeszły pomyślnie testy

Przed rozpoczynającym się sezonem żeglugowym pochylnie i śluzy na Kanale Elbląskim przeszły pomyślnie testy. Po przerwie jesienno-zimowej tym wyjątkowym szlakiem wkrótce statki przewiozą pierwszych pasażerów.

Jak podał PAP rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, Kanał Elbląski został uruchomiony po przerwie jesienno–zimowej.

Czas ten Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku wykorzystał na dokonanie przeglądów gwarancyjnych i niezbędnych napraw po sezonie turystycznym 2015 r. Po rewitalizacji, która została zakończona w ubiegłym roku, wyremontowane urządzenia Kanału objęte są gwarancją, w której zakres wchodzą okresowe przeglądy – wyjaśnił.

Dodał, że stan wody w Kanale Elbląskim obecnie jest utrzymywany na poziomie nie utrudniającym żeglugi. W sezonie będzie on uzależniony od ogólnej sytuacji hydrologicznej i pogodowej.

Na wałach w pobliżu Kanału Elbląskiego, które nie były objęte rewitalizacją, pojawiły się przecieki wody. Chodzi o odcinki między pochylniami. – Nie zagrażają one bezpieczeństwu urządzeń wodnych ani otoczenia. Zostanie zlecona ekspertyza, która ma ocenić zakres koniecznych napraw – powiedział Pinkiewicz.

7 Cudów Mazur

W sobotę 30 kwietnia oficjalnie rozpoczęto sezon 2016 w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach. Jak co roku, w trakcie imprezy nastąpiło również uroczyste popisanie umowy z Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, dotyczącej realizacji projektu „7 Cudów Mazur – promocja gospodarcza obszaru Wielkich Jezior Mazurskich”.

Źródło: X-News/PAP

Komentarze