Rewolucja w podatkach! fot. polskieradio.pl

Rewolucja w podatkach! Podatek PIT oraz składki na ZUS i NFZ mają zostać zastąpione przez jeden podatek. Dzięki temu rozwiązaniu rozliczanie z dochodów ma być dużo prostsze.

Paweł Szałamacha razem z Henrykiem Kowalczykiem pracują nad nowymi rozwiązaniami, premier rządu Beata Szydło deklaruje, że zmiany w podatkach będą bardzo odważne i nowoczesne.

W tej chwili z naszej pensji rząd potrąca nam trzy daniny – PIT, składkę emerytalną oraz składkę zdrowotną. Reforma zakłada, że powyższe 3 podatki znikną a powstanie jeden prostszy i bardziej przejrzysty podatek. Pytanie podstawowe brzmi czy ten jeden podatek będzie niższy? Rząd zakłada różne warianty, jednak ostatecznie wpływy podatkowe nie mogą być niższe od obecnych. To wskazuje, że ostatecznie rząd nie będzie zabierał nam mniej pieniędzy.

W kampanii wyborczej w 2015 roku z podobnym pomysłem wystąpiła Platforma Obywatelska. Założenie było takie: wszyscy zatrudnieni mieli płacić jednolity podatek łączący PIT i składki. Najniższa stawka miała wynieść 10 proc. Najwyższa – 39,5 proc. Co ciekawe, rodzice mogliby rozliczać się wspólnie z dziećmi i dzięki temu płacić niższy podatek. Pomysł Platformy Obywatelskiej zakładał także likwidację wszystkich ulg, także tej na dzieci. Miała zniknąć kwota wolna od podatku oraz koszty uzyskania przychodu. Reforma miała dotyczyć tylko pracowników, firmy rozliczać się miały po staremu.

Komentarze