Kto pamięta smak płynu Lugola? Po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu płyn Lugola wypiło ponad 18 milionów Polaków – w tym kilkanaście tysięcy mieszkańców Elbląga do 17. roku życia. Miało to zapobiec wchłanianiu przez organizm radioaktywnego izotopu jodu. Mija 30 lat od katastrofy w Czarnobylu.

Pod koniec kwietnia 1986 roku życie Polaków toczyło się swoim tempem. Władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej informowały o 40-leciu powstania Państwowej Komunikacji Samochodowej, a maturzyści przygotowywali się do egzaminu dojrzałości. 26 kwietnia wypadł w sobotę. Kilka dni później władze PRL wydały komunikat, aby podać dzieciom i niemowlętom jednorazową dawkę preparatu jodowego, zwanego płynem Lugola. – przypomina portal TVP Info.

Płyn Lugola podawano elblążanom w przychodniach i szkołach oraz w przedszkolach. Do gabinetów pielęgniarek w szkołach ustawiały się kolejki. Smak płynu, który podawano w małych, szklanych medycznych kieliszkach pamięta wielu z nas.

Internauci różnie pamiętają tamten czas

– Wychowawca naszej klasy kazał ustawić się wszystkim i poinformował, że idziemy do pielęgniarki aby wypić jakiś cudotwórczy lek. W smaku ten ciemnobrązowy płyn był ohydny. Gorzki, i ciężko było go przełknąć. Pamiętam, że wielu kolegów i koleżanek nie dało rady i po wypiciu specyfiku, zwróciły go. No ale wszystkim go podano aby wypili. Tylko co z tego, jak płyn podano nam za późno. To była musztarda po obiedzie. – opowiada jeden z mieszkańców naszego miasta.

„Dokładnie dzień po katastrofie przybiegła do nas sąsiadka, która była wicedyrektorem szpitala MSW. Wyciągnęła buteleczkę z jakimś płynem i kazała mnie i siostrze to wypić. Na pytanie co to jest i po co, odpowiedziała, że to tajemnica i jak by się kto pytał to jej tu nie było i nic nam nie dawała. Wniosek: tzw. resort wiedział o tym chyba od raz, ale profilaktykę zastosowali tylko dla krewnych i znajomych.” – wspomina jeden z internautów.

„Pijcie dzieci płyn Lugola to radziecka coca-cola”

Internautka „Sista” po tylu latach pamięta natomiast wierszyk stworzony po wybuchu: „Dylu, Dylu na badylu – pierdyknęło w Czarnobylu. Cieszą się radzieckie dzieci, że im sztuczne słonko świeci. Pijcie dzieci płyn Lugola to radziecka coca-cola.”

Popularny płyn Lugola to mieszanka wodnego roztworu jodu i jodku potasu. Często był stosowany w leczeniu niektórych chorób tarczycy. Działa jako środek bakteriobójczy.

Mija 30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu – archiwalne zdjęcia

Katastrofa elektrowni jądrowej z 26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylu była jedną z najtragiczniejszych i największych katastrof przemysłowych w XX wieku. Skażone zostały obszary na pograniczu Białorusi, Rosji i Ukrainy. W efekcie skażenia ewakuowano oraz przesiedlono blisko 350 tys. osób. A jak Wy pamiętacie smak płynu Lugola?

Źródło: X-News

Komentarze