Jak przygotować samochód do wyjazdu?

Zrobiło się cieplej więc wielu z nas już zaczęło planować dalsze wypady autem w trakcie wolnego weekendu. No i przed nami majówka. Mamy więc garść porad. Jak przygotować samochód do wyjazdu?

Każda taka wyprawa musi być jednak poprzedzona gruntownym sprawdzeniem naszego samochodu. I to nie koniecznie przez mechanika. Wiele rzeczy sprawdzić możemy samemu. Sprawdź o czym musisz pamiętać na kilka tygodni przed wyjazdem.

Własne cztery kółka na dalszą wyprawę wybiera już blisko 70 procent Polaków. Z samochodu korzystamy najczęściej gdyż daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyboru terminu wyjazdu, trasy, którą chcemy pokonać oraz rzeczy, które możemy ze sobą zabrać. Jednak aby cieszyć się wspólnym wypadem z najbliższymi jakieś w urocze miejsce warto najpierw porządnie przygotować samochód do jazdy. Nie chcemy przecież denerwować się raptem kilka chwil po wyjeździe, że nasz silnik traci moc, hamulce nie pracują należycie a na dodatek coś nam ciągle cieknie z podwozia. Każdy defekt może się okazać tragiczny w skutkach, szczególnie jeżeli auto odmówi posłuszeństwa przy dużej prędkości albo w miejscu, gdzie do najbliższych zabudowań będzie co najmniej kilka kilometrów. Bezpieczeństwo to zatem podstawa wobec czego nie należy na nim oszczędzać.

Pierwsza podstawowa sprawa to ocena czy będziemy potrafili przygotować nasze auto sami czy jednak nie znamy się na tym wystarczająco dobrze. Nie warto ryzykować. Jeżeli nie czujesz się na siłach, zostaw auto w rękach specjalistów. Jeżeli jednak znasz się nieco na drobnych naprawach, wiele rzeczy możesz zrobić samemu. Pamiętaj, że pierwsze przygotowania trzeba rozpocząć już kilka tygodni przed wyjazdem. Po pierwsze nie wszystko da się zrobić na ostatnią chwilę a po drugie przed samym wyjazdem dojdą kolejne rzeczy, niekoniecznie bezpośrednio związane z samochodem, które mogą zająć twój czas. Sprawdź zatem na co powinieneś zwrócić uwagę już kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.

Justyna Tomańska, autorka portalu dla dzieci o podróży z dzieckiem: To ma być zabawa od początku do końca

1. Sprawdź płyny

W pierwszej kolejności warto zajrzeć pod auto i sprawdzić czy nic nie wycieka. Jeżeli tak, niezbędna może okazać się wymiana przewodów. Poza tym sprawdź poziom oleju w silniku. Jeżeli jest go zbyt mało dolej takiego samego lub pomyśl o całkowitej wymianie. Powinno się ją robić przynajmniej raz do roku.

Koniecznie zadbaj też o płyn chłodniczy, w przeciwnym razie mogą cie czekać nawet wymiana silnika. Nie zapominaj również o płynie do spryskiwaczy. Jazda z brudną szybą może bardzo niebezpieczna. Nie zapominaj o płynie hamulcowym. Każdą ze wspomnianych cieczy warto też zabrać ze sobą aby w każdej chwili móc uzupełnić zbiorniki.

2. Zadbaj o opony

W tym wypadku skup się na dwóch rzeczach – odpowiednio wysokim ciśnieniu a także bieżniku. Zbyt mała liczba atmosfer w oponach powoduje, że auto prowadzi się niezbyt stabilnie, zużywa dużo więcej paliwa natomiast same ogumienie szybko się nagrzewa, co w konsekwencji grozi nawet wybuchem opony. Jeżeli chodzi o bieżnik to nie powinien być on mniejszy niż 3 mm (4 mm w oponach zimowych). Można wykonać prosty test, polegający na włożeniu monety dwugroszowej w rowek bieżnika koroną orła w dół. Jeżeli będzie widoczna całkowicie, natychmiast należy wymienić opony. Zadbaj też oto aby posiadać samochodzie w pełni sprawne koło zapasowe.

3. Hamulce to poważna sprawa

W tym wypadku sprawdź konieczne czy auto odpowiednio reaguje gdy naciskasz pedał hamulca. W tym celu warto wykonać dwa, dosyć mocne hamowania. Jedno przy zimnym, drugie przy rozgrzanym aucie. Jeżeli samochód zwalnia stabilnie a system ABS działa bez zarzutu to nie masz się czym martwić. Sprawdź też czy samochód, po spuszczeniu wszystkich hamulców, swobodnie zjedzie ze wzniesienia.

4. Rozświetl sobie drogę

Upewnij się, że na pewno działają wszystkie światła. Poza tym szczególnie ważne jest prawidłowe ustawienie reflektorów, tak aby dobrze oświetlały drogę i nie oślepiały innych kierowców. Sprawdź też czy cały system zmiany położenia świateł reaguje odpowiednio. I co ważne kup zapasowe żarówki oraz bezpieczniki.

5. Sprawdź czy kręci

Ważnym elementem każdego samochodu jest akumulator. Sprawny gwarantuje łatwe uruchomienie pojazdu. Jeżeli mamy wrażenie, że rozrusznik słabo kręci, może to oznaczać rozładowanie akumulatora. Warto wtedy zastanowić się nad jego wymianą, jeżeli nie chcemy poczuć rozczarowania po przekręceniu kluczyka.

Podróżując z dzieckiem

Monika Perkowska: Należy robić przystanki, gdzie dziecko się wybiega, wyszaleje

Źródło: X-News/Fakt24

Komentarze