Zapłacimy za deszczówkę i topniejący śnieg! fot.polskieradio.pl

Zapłacimy za deszczówkę i topniejący śnieg! Szykowany jest projekt ustawy, według której ma zostać powołana specjalna spółka Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” Spółka na każdy rok będzie mogła dysponować budżetem rzędu 4,7 miliarda złotych.

Czym się spółka będzie zajmować?

Do jej zadań będzie należeć utrzymanie majątku znajdującego się obecnie w administracji regionalnych zarządów gospodarki wodnej, w tym infrastruktury przeciwpowodziowej o łącznej wartości sięgającej blisko 27,9 mld zł. (…) Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” będzie także prawnym następcą i dysponentem majątku przypisanego aktualnie do marszałków województw, wartego ponad 7 mld zł. Łączna wartość majątku, wobec powyższego będzie sięgać ok. 34,9 mld zł

Będzie drożej

W związku z powstaniem spółki i wyposażenie ją w budżet zmienią się stawki za korzystanie z wody. Zapłaci każdy, zarówno zwykły „Kowalski” jak i firmy. To oznacza też duże koszty dla elektrowni i elektrociepłowni, które wykorzystują wodę do  chłodzenia systemu oraz przesyłu energii. To z kolei przełoży się na wyższe ceny za prąd i znów na samym końcu wyjdzie, że cały koszt pokryje konsument.

Za wodę płacić mają też rolnicy – obecnie byli zwolnieni z tego obowiązku. A to oznacza poważne koszty m.in. dla gospodarstw rybackich. W ich przypadku ceny za metr sześcienne będą jednak o ok. 25 proc. niższe niż w przypadku przemysłu.

Ministerstwo Środowiska liczy, że z nowych opłat zyska 3,74 miliarda zł rocznie.

Deszczówka i topniejący śnieg

Zapłacimy za deszczówkę i topniejący śnieg! Rząd chce też, by nowa spółka pobierała pieniądze za deszczówkę czy śnieg, który stopnieje na dachach. „Jednocześnie zakłada się, że opłatą zostanie objęty także odpływ wód opadowych i roztopowych” Jednak nie wskazują jeszcze konkretnie ile wynosiłaby ta opłata.

 

Komentarze