Uwaga na rowerzystów!

Uwaga na rowerzystów! Na drogach Elbląga z każdym dniem widać coraz więcej rowerzystów. Niestety, nie zawsze podróże cyklistów kończą się szczęśliwie. Policjanci z elbląskiej drogówki apelują o rozwagę i ostrożność.

Z każdym dniem na ulicach będzie coraz więcej użytkowników jednośladów, sprzyja temu aura oraz rozbudowana sieć tras rowerowych w naszym mieście. Jednak nie wszystkie wycieczki rowerowe kończą się szczęśliwie. Do wypadku z udziałem rowerzysty doszło wczoraj o godzinie 16.30 przy ulicy Marymonckiej (skrzyżowanie z ulicą Kościuszki). Tam 62-letni rowerzysta wjechał pod koła samochodu kia sorento, którym kierował 34-letni mężczyzna (trzeźwy). Według relacji świadków rowerzysta miał na głowie
kaptur i mógł nie widzieć nadjeżdżającego samochodu. Z obrażeniami głowy i złamaną kością podudzia trafił do szpitala. Przez godzinę ruch na ulicy był zablokowany.

Rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Należy również pamiętać, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.), rower – jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w: światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, światło odblaskowe barwy
czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Policjanci z elbląskiej drogówki apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne.

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg

Komentarze