fot. TVN24BiŚ

Ministerstwo Infrastruktury rozważa rezygnację z egzaminu na placu manewrowym. Instruktorzy są za – pisze „Rzeczpospolita”.

Zmiany w części praktycznej egzaminu na prawo jazdy zaproponowali szkoleniowcy. Bardziej radykalni chcą likwidacji całego egzaminu przeprowadzanego na placu manewrowym. Mniej radykalni są za rezygnacją z jazdy w tył i w przód oraz po łuku. Pozostałoby ruszanie pod górę.

Analiza propozycji

Wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za egzaminowanie Jerzy Szmit potwierdza „Rzeczpospolitej”, że resort analizuje propozycje, ale decyzje o konkretnych zmianach jeszcze nie zapadły.

Zwolenników likwidacji egzaminu na placu jest wielu, m.in. Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców Krzysztof Szymański.

Oto kilka rad dla zdających egzamin obecnie, a łatwo nie jest

Nie przejmuj się. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Idziesz zdać egzamin a nie go oblać. Nie ulegaj przesądom, że za pierwszym razem nie można zdać. Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zależy tylko od twoich umiejętności. Składa się na to wiele czynników. Dla bardzo wielu osób egzamin wiąże się z ogromnym stresem i to właśnie on często bywa przyczyną negatywnego wyniku. Przygotowując się do egzaminu nie zapominajmy o przygotowaniu psychicznym. Każdy z nas ma swoje sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem, ale na pewno poczujemy się pewniej jeśli będziemy dobrze przygotowani do egzaminu. Może też pomóc zapoznanie się z dokładnymi kryteriami oceniania na egzaminie i przepisami dotyczącymi prowadzenia egzaminu. Poznaj swoje prawa.

Plac manewrowy

Czekając na swoją kolej staraj się nie denerwować, zwłaszcza jeśli kilka osób przed tobą nie zdało. Jeśli zaczniesz myśleć, że też nie zdasz na pewno tak się stanie! Gdy nadejdzie twoja kolej i wsiądziesz do samochodu poczekaj chwilę by się uspokoić.

Nie zapomnij o przygotowaniu do jazdy. Spokojnie ustaw wygodnie fotel wyreguluj lusterka i zapnij pasy. Jeśli jeszcze tego potrzebujesz poczekaj chwilę nim włączysz silnik. Nie denerwuj się jeśli na samym początku zgaśnie ci silnik. Nawet doświadczonym kierowcom to się zdarza, gdy wsiadają do innego samochodu. Wykonując manewry bądź skupiony, przypomnij sobie jak wykonywałeś je na kursie nauki jazdy.

pozycja_wyjsciowa_prawidlowa_lukPamiętaj, że przed rozpoczęciem każdego zadania na egzaminacyjnym placu manewrowym możesz ustawić auto optymalnie dla danego zadania. Na przykład, ktoś kto zdawał przed tobą mógł pozostawić auto ustawione niesymetrycznie w stanowisku. Rozpoczęcie manewru jazdy po łuku i po prostej z tej pozycji będzie dla ciebie niekorzystne. Przed rozpoczęciem manewru ustaw więc samochód tak, jak na ilustracji z lewej strony.

Jeżeli egzaminator nie zaliczy ci któregoś manewru, ma obowiązek poinformować co zrobiłeś źle. Pamiętaj! Każdy element możesz powtórzyć.

Jazda po mieście

Zaczynając jazdę po mieście nie myśl o egzaminatorze jak o wrogu. Staraj się jechać spokojnie z dopuszczalną prędkością, jednak uważaj, żeby nie jechać zbyt wolno. Egzaminator może to uznać zbyt wolną jazdę za utrudnianie ruchu innych uczestników, a w pewnych sytuacjach za zagrożenie bezpieczeństwa. Nie przejmuj się, jeśli raz zgaśnie ci silnik. Dopiero popełnienie dwa razy tego samego błędu powoduje oblanie egzaminu.

Pamiętaj, że egzaminator nie może wydawać poleceń niezgodnych z przepisami ruchu drogowego. Jeżeli niedosłyszałeś polecenia lub nie zrozumiałeś go upewnij się np. w którą drogę masz skręcić. Jeżeli nie udało ci się wykonać polecenia np. nie zdążyłeś ustawić się na lewym pasie przed skręceniem w lewo jedź przepisowo i spróbuj zgodnie z przepisami np. zawrócić na następnym skrzyżowaniu i wykonać polecenie.

Źródło: Rzeczpospolita/Express/Wirtualna Szkoła jazdy

Komentarze