Rada Miasta Elbląga wprowadziła ciszę nocną dla zwierząt. Zgodnie z dokumentem, przygotowanym przez władze naszego miasta, właściciele czworonogów powinni zadbać, by koty nie miauczały, a psy nie szczekały między godziną 23.00 i 7 rano.

Na tą ważną uchwałę, uwagi nie zwróciły elbląskie media. Uchwała przygotowana przez radnych mówi, że nowe prawo ma obowiązywać nie tylko zwierzaki które mieszkają w blokach ale również te w prywatnych domach i obejściach. Decyzja radnych może nieco dziwić, bo trudno wymusić na czworonogu aby nie szczekał. Podjęta uchwała nie dotyczy jednak wszystkich zwierząt.

Wyjątek zrobiono jedynie dla psów i innych zwierząt wykorzystywanych do celów służbowych. Za naruszenie ciszy nocnej właścicielom czworonogów mają grozić kary pieniężne. Maksymalny mandat jaki będą mogli wystawić stróże prawa wynosi 500 złotych. Pieniądze mają zasilić budżet miasta Elbląga.

Wraz z przyjęciem uchwały, podjęto decyzję o rozszerzeniu pracy straży miejskiej, która będzie pełniła służbę również w nocy. – Uchwała zacznie obowiązywać od 1 maja 2016 roku. Od tego dnia strażnicy miejscy w Elblągu będą pełnić 24-godzinną służbę. – wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik Prezydenta Elbląga. – W nocy, służbę będą pełnić strażnicy miejscy w składzie dwuosobowym, z tzw. EkoPatrolu. Strażnicy posiadają odpowiednie kwalifikacje do podejmowania interwencji związanych ze zwierzętami. – wyjaśnia Urbaniak.

Nowa uchwała – którą opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej ma całościowo uregulować postępowanie ze zwierzętami. W ramy prawne ujęto tam nawet najbardziej prozaiczne czynności.

Dla przykładu „spacer psów” określono jako „czasowe przebywanie psów w obecności ich właścicieli lub osób je zastępujących na otwartym powietrzu poza miejscem stałego pobytu w celu zaspokojenia ich fizjologicznych potrzeb”. Uchwała zacznie obowiązywać z dniem 1 maja 2016 roku.

Komentarze