Zakupy u babuszki znowu modne

Powrócił zwyczaj kupowania u babuszki, czyli inaczej od właścicieli ogródków działkowych, bardzo popularny w latach 90. Teraz sposób powraca u naszych sąsiadów, w obwodzie kaliningradzkim.

Mieszkańcy Kaliningradu coraz częściej kupują żywność od ludzi mieszkających na wsiach, którzy mają przydomowe ogródki i hodują kury i świnie, czyli inaczej tak zwane „babuszki”

Ta moda jest podyktowana spadkiem poziomu życia mieszkańców Kaliningradu. W ostatnim roku poziom płac w tym obwodzie obniżył się o 21 proc., a jednocześnie inflacja sięgnęła 13,8 proc.

Przedsiębiorcy zajmujący się handlem odzieżą, czy sprzętem AGD podali, że ich obroty spadły w ostatnich miesiącach o 40 proc. – Jak się zepsuje pralka, czy lodówka, to często ludzie nie kupują nowych sprzętów, bo ich na to nie stać – tłumaczy ekspert ds. obwodu kaliningradzkiego z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie Tadeusz Baryła.

Nisku kurs rubla sprawia, że mieszkańcom Kaliningradu coraz mniej opłaca się jeździć po zakupy np. do Elbląga, jednak mimo to do dziś można ich zobaczyć w naszych hipermarketach, lecz już w nie tak dużym stopniu jak 2 i 3 lata temu.

Źródło: PAP

Komentarze