Wypadek koło Ogrodów - fot. Damian Suliński/Express Elblag

18 osób zginęło, a 179 osób zostało rannych w 142 wypadkach – to bilans z piątku i soboty na polskich drogach. Najtragiczniejsza okazała się Wielka Sobota, podczas której zginęło 16 osób. – informuje portal Wirtualna Polska.

– Od 2012 roku nie było jeszcze tak tragicznej Wielkiej Soboty – powiedział w wp.pl Dawid Marciniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Również w Elblągu Wielka Sobota zaczęła się od poważnego wypadku na ulicy Pułkownika Dąbka. Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez jednego z kierowców było przyczyną wypadku, do którego doszło przed godziną 10 w sobotę na skrzyżowaniu ulicy Pułkownika Dąbka z ulicą Węgrowską. Jedna osoba trafiła do szpitala z obrażeniami ciała, a jeden z kierowców zbiegł z miejsca zdarzenia. Na miejscu pracowały wszystkie służby – policja, straż pożarna i ratownicy medyczni. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

W Wielki Piątek doszło z kolei w Polsce do 63 wypadków, w których życie straciły 2 osoby, a 72 zostały ranne. – To był bardzo dobry wynik, ponieważ dotychczas statystki pokazywały, że Wielki Piątek był najtragiczniejszy z tych dni świątecznych – zaznaczył Marciniak.

Policja w piątek i sobotę zatrzymała 510 pijanych kierowców.

Z danych policjantów wynika, że do najtragiczniejszych wypadków dochodzi często na ostatnich kilometrach przed celem podróży.

– Kierowcy, którzy przejechali 100, 200 km, zaczynają się spieszyć, są mniej ostrożni, bo chcą jak najszybciej dojechać do celu – tłumaczyła Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. – Zawsze kierujmy się rozsądkiem. Lepiej wolniej i dłużej jechać, by te święta były spokojne i szczęśliwe dla całej naszej rodziny – dodała.

Przyczyną wypadków może też być zmęczenie kierowcy; dlatego – jak podkreślają funkcjonariusze – kierowca powinien brać to pod uwagę już w momencie, gdy siada za kierownicą.

– Zdarzają się przypadki zaśnięcie kierowcy nie tylko w nocy, ale też w dzień, w godzinach popołudniowych. Kolejną taką niebezpieczną godziną jest 2, 3 w nocy. Jeśli zazwyczaj nie jeździmy nocą, decydując się na to, zakłócamy swój naturalny rytm biologiczny – zaznaczyła Kuc.

Ci, którzy jeżdżą brawurowo powinni też pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy. Obowiązuje też zapis, który daje policji możliwość odebrania prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego; policja występuje wtedy do sądu o czasowe odebranie kierowcy prawa jazdy.

Trwa akcja „Wielkanoc”

W ramach akcji „Wielkanoc” podczas kontroli drogowych funkcjonariusze zawsze sprawdzają trzeźwość kierowców – podkreśla Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Funkcjonariusze mają do dyspozycji ponad 4 tysiące elektronicznych urządzeń do badania trzeźwości, a każda kontrola trwa dosłownie kilkanaście sekund. Można być pewnym, że sprawdzenie na drodze zacznie się od weryfikacji stanu trzeźwości – zapewnia policjant.

Źródło: WP/X-News

Komentarze