Wielkanoc na drogach

Wielkanoc na drogach. Jak przygotować się do wyjazdów świątecznych? Jak uniknąć niepotrzebnych stresów na drodze? Jak bezpiecznie spędzić nadchodzący czas? Policjanci drogówki tradycyjnie radzą i przygotowują się do działań „Bezpieczny weekend – Wielkanoc”.

Policyjne  działania „Bezpieczny weekend – Wielkanoc”  to już tradycja. Jak co roku policjanci drogówki wyruszą na drogi regionu by dbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Natężenie ruchu wzrośnie – policjanci na bieżąco będą monitorować jego płynność, tak by drogi pozostawały przejezdne.

Czas wyjazdów, czas powrotów

Największego natężenia ruchu można spodziewać się w piątkowe popołudnie, kiedy większość  kierowców wyruszy w trasę. Każdy chce jak najszybciej  zacząć świętowanie. Niestety często właśnie pośpiech jest przyczyną wypadków.

Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o auto – sprawdzić  płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek, nie zmieniać jeszcze opon na letnie. Kierowcy muszą sprawdzić do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w pojeździe nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego  nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić znajdujących się w aucie pasażerów. Niektórzy będą mieli do pokonania bardzo długie dystanse. Oprócz odpowiedniego przygotowania pojazdu warto zadbać o komfort najmłodszych pasażerów. By dzieci nie nudziły się w trasie trzeba zapewnić im rozrywkę – gry, książeczki, zabawki pomogą nawet najmłodszym dzieciom przetrwać długą, nużącą  podróż.

Więcej patroli, więcej kontroli

Policjanci w radiowozach nieoznakowanych z videorejestratorami  i oznakowanych z laserami mierzącymi prędkość będą nadzorować ruch na drogach województwa. Szczególną uwagę skupią na przekroczeniach prędkości, co więcej, nikt nie będzie mógł liczyć na pobłażliwość w tej kwestii. Corocznie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wszystkich wypadków. Nie warto się więc śpieszyć –  oprócz uszczuplenia portfela ryzykujemy także własne i cudze życie. To samo dotyczy pasów – nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu, robimy to dla poprawy własnego bezpieczeństwa.  Policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości  kierowców.

Śmigus dyngus tak, ale z rozsądkiem

Lany poniedziałek ma swoich zwolenników ale także zagorzałych przeciwników. Mimo, że to tradycja, policjanci będą reagować na wszelkie zachowania, które mogą sprowadzić zagrożenie w ruchu drogowym.  Pod żadnym pozorem, ani też dla żartu nie należy oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne,  więc należy liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem, jeśli w ferworze zabawy  spowodują zagrożenie  bezpieczeństwa ruchu.

W razie wątpliwości…spacerem do komendy

Świąteczny poniedziałek to nie tylko śmigus – dyngus, ale także czas powrotów do domu. Warto  pamiętać, że mając jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu trzeźwości można  podejść do najbliższej komendy policji i je rozwiać. Co roku podczas świątecznych weekendów jednostki policji przeżywają  prawdziwe oblężenie – wiele osób woli  sprawdzić, czy już bezpiecznie może wsiąść za kierownicę.

Komentarze