Koszyczek wielkanocny, to nieodłączna część polskiej, wielkanocnej tradycji. Może być on przyozdobiony z fantazją lub tradycyjnie – wszystko oczywiście zależy od naszej inwencji.

Zawartość świątecznego koszyczka powinna uwzględniać tradycję, bowiem wszystko, co do niego włożymy ma znaczenie symboliczne. Co powinno więc się znaleźć w koszyczku wielkanocnym?

Baranek – jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa. Figurka baranka przypomina o zwycięstwie życia nad śmiercią, a także o odkupieniu wszystkich grzeszników, przez męczeńską śmierć Jezusa.

Jajko – jest symbolem życia oraz także zwycięstwa życia nad śmiercią. Siadając przy stole w niedzielny, wielkanocny poranek powinniśmy podzielić się nim z najbliższymi.

Chleb – podczas Wielkiego Czwartku, Chrystus przemienił go w swoje ciało, stąd też chleb odgrywa w chrześcijańskiej kulturze ogromna rolę. Chleb symbolizuje pomyślność oraz dobrobyt.

Wędlina – symbolizuje dostatek w rodzinie oraz płodność.

Ciasto – można włożyć do koszyczka symboliczną babeczkę. Ważne jest, by upiec ją samodzielnie. Zapewni nam to dostatek. Ciasto symbolizuje również szeroko rozwinięte umiejętności.

Ser jest symbolem związku człowieka z przyrodą.

Sól i chrzan – sól symbolizuje przetrwanie oraz moc odstraszania sił zła. Natomiast chrzan ludzką siłę.

Woda jest znakiem przygotowania do nowego życia.

Bazie oraz bukszpan – zielony bukszpan to nadzieja chrześcijan na zmartwychwstanie i nieskończoność ich życia. Bazie mają nam zapewnić nagrodę w Niebie.

Do wielkanocnego koszyczka nie można włożyć przypadkowych produktów. Muszą znaleźć się w nim te symboliczne, które przyniosą w bieżącym roku szczęście i pomyślność. W Wielką Sobotę chrześcijanie tłumnie idą do kościoła, aby produkty znajdujące się w koszyczku poświęcić.

Komentarze