fot. Express Elblag

Dziś dzień wagarowicza, ale niektórzy już od paru tygodni unikają nauki. Centrum Handlowe Ogrody w godzinach przedpołudniowych przeżywa oblężenie uczniów, nastolatków, którzy uciekają z lekcji, a wolny czas spędzają na chodzeniu po sklepach. W dzień wagarowicza wielu młodych postanowiło czas spędzić np. w Bażantarni.

W sklepie Media Markt w samo południe spotykamy grupkę młodzieży. Czekają w kolejce do gry na PlayStation. – Jak uciekamy ze szkoły to spędzamy czas tutaj. – mówi Tomek, gimnazjalista z Elbląga.

Jak przyznają pracownicy sklepu, często widują tu młodych ludzi. – Są grzeczni, spędzają czas na grach. Zdarza się, że rodzice tych dzieciaków dzwonią do nas do marketu i pytają czy przypadkiem nie ma u nas ich syna. Część z tych nastolatków, znamy z imienia i nazwiska. – mówią nam pracownicy Media Markt w Elblągu.

Inni, młodzi elblążanie w dzień wagarowicza, w mniejszych lub większych grupach czas spędzali między innymi na Bulwarze Zygmunta Augusta czy w Bażantarni. W tych miejscach, dziś – więcej niż zwykle – spotkać możemy patroli policji czy straży miejskiej.

Wagary nasilają się zwłaszcza w okresie wiosennym, a potęguje je ładna, słoneczna pogoda. Jest to związane z typowym dla większości ludzi mieszkających w strefie klimatu umiarkowanego rozprężeniem wiosennym i ogromną chęcią przebywania na świeżym powietrzu w miejscu pełnym słońca, następującym po długim zimowym czasie jego braku.

W skrajnych przypadkach taka absencja może dotyczyć całej klasy szkolnej (spowodowana jest wówczas zwykle obawą przed jakimś trudnym egzaminem lub pracą klasową) lub nawet kilku klas oraz całej szkoły np. w pierwszy dzień wiosny kalendarzowej (21 marca), czego przykładem w Polsce jest obchodzone przez uczniów w tym dniu nieformalne święto Dzień Wagarowicza.

Część władz szkolnych próbuje ograniczyć lub na swój sposób zalegalizować wagary w tym dniu poprzez organizację imprez szkolnych (i pozaszkolnych) oraz okolicznościowych wyjść (np. do najbliższego parku w celu uczczenia pierwszego dnia wiosny, w postaci tradycyjnego topienia Marzanny – symbolu odchodzącej zimy) .

Wagary, ucieczka z lekcji – to samowolne uchylanie się od obowiązku szkolnego przez ucznia, nieuzasadniona (z punktu widzenia władz szkolnych; nieobejmująca np. choroby), jedno- lub wielokrotna, celowa oraz świadoma nieobecność ucznia na obowiązkowych zajęciach szkolno-lekcyjnych.

Pedagodzy zauważają, że uczniowie uciekający z lekcji do galerii handlowej, robią to dlatego, że życie tam wydaje im się ciekawsze i barwniejsze niż na lekcjach w szkole. Często dzieje się tak, kiedy dzieci w domu są zaniedbywane, a ich życiowe priorytety zachwiane. Niektórzy namawiani są do wagarów przez rówieśników. Boją się wykluczenia z grupy znajomych, dlatego opuszczają lekcje.

Źródło: Express Elblag/Wikipedia

Komentarze