Oszustwa na facebooku. Jak sobie z nimi poradzić?

Oszustwa na facebooku. Jak sobie z nimi poradzić? Użytkownik portalu społecznościowego facebook, musi być bardzo ostrożny. Portale społecznościowe są idealnym miejscem dla oszustów. Chyba każdy z nas ma znajomych, którym ktoś się włamał na facebooka lub dostał podejrzane linki, po czym miał na komputerze pełno wirusów.

Zupełną podstawą naszego bezpieczeństwa jest program antywirusowy, który często uchroni nas przed wejściem na podejrzaną stronę, a w sytuacjach bardziej zaawansowanych, będzie lokalizował i likwidował infekcję na naszym komputerze.

Komputer i sieć mamy bezpieczną, lecz to nie koniec zagrożeń ze strony oszustów. Nie warto udostępniać zdjęć ze swojego domu i jego okolicy, zdjęć dzieci, nie wrzucajmy też fotografii, na których widać wrażliwe informacje, np. bilety kolejowe czy lotnicze, fragment dowodu osobistego, prawo jazdy, dokumenty urzędowe itp. – Nie podawajmy na tacy przestępcom podpowiedzi, które mogą później być wykorzystane przeciwko nam.

Warto też zwrócić uwagę, kogo przyjmujemy do znajomych na facebooku. Cyberprzestępcy często starają się podszywać pod kogoś znanego, popularnego. Zdarza się też, że mogą podszywać się pod naszych znajomych w przypadku ataku ukierunkowanego. Dbając o to, kto ma dostęp do naszego profilu, mamy gwarancję, że nasze posty nie będą obserwowane przez osoby, które chcą nam zaszkodzić.

Ważnym elementem jest także widoczność naszych postów. Warto zdefiniować profil bezpieczeństwa i prywatności w taki sposób, aby nasze posty docierały, tylko i wyłącznie do naszych znajomych.
Następnym krokiem w stronę bezpiecznego używania z facebooka jest przejrzenie naszych aplikacji. Jeśli znajdziemy wśród nich coś, czego nie jesteśmy pewni lub nie powinno się tam znaleźć, wystarczy usunąć lub zablokować daną aplikację lub stronę.

Na samym końcu, warto zapamiętać, żeby nie klikać we wszystko co udostępnią nasi znajomi. Przed kliknięciem, zwróćmy uwagę na adres strony internetowej, która udostępnia informacje – znajduje się on pod postem. Dziwne jej skróty, nazwy, domeny inne niż polskie powinny wzbudzić w nas czujność.

Oszustwa na facebooku. Jak sobie z nimi poradzić? Jeśli wdrożymy, powyższe zalecenia, zmniejszymy ryzyko stania się potencjalną ofiarą cyberataku.

Źródło: wp.pl

Komentarze