Niby do siebie pasują, a tak naprawdę szkodzą!

Niby pasują do siebie, a tak naprawdę szkodzą! Nasze zdrowie i uroda zależy od tego czym się żywimy. Przedstawimy Wam listę produktów, których nie warto łączyć choć pozornie do siebie bardzo pasują.

1)herbata + cytryna : Herbaciane listki zawierają sporo glinu, który występuje w formie nieprzyswajalnej dla organizmu. Dodatek cytryny powoduje, że glin staje się wchłaniany. Jego akumulacja przyczynia się do choroby Alzheimera.
Można temu zapobiec, unikając zbyt mocnego naparu a sok z cytryny dodawać, dopiero gdy herbata przestygnie.

2)ogórek + pomidor : Dla wielu to świetnie połączenie dla wielu sałatek, ale jednak nie! Sok z ogórków niszczy witaminę C zawartą w pomidorach.
Można tego uniknąć, dodając ogórka na chwilę przed jedzeniem, żeby nie zdążył puścić soków.

3)miód + herbata : Często używamy tego połączenia przy przeziębieniu. Nie zawsze pomaga, bowiem gorąca woda zmniejsza o połowę aktywność diastazy i inwertazy.
Aby kuracja była udana, herbata powinna nieco ostygnąć.

4)pomidor + ser biały : Częste jedzenie tych dwóch produktów razem może skończyć się chorobą stawów. Kwasy zawarte w pomidorze łączą się z wapniem występującym w nabiale i tworzą nierozpuszczalne kryształki. Odkładają się one później w stawach i wywołują dokuczliwe bóle.

5)Ryba + olej słonecznikowy : Błędem jest smażenie ryb na oleju słonecznikowym lub kukurydzianym bogatym w kwasy omega-6, gdyż redukują działanie omega-3 zawartych w rybach.
Najlepszym rozwiązaniem będzie pieczenie, grillowanie lub gotowanie mięsa na parze.

Niby pasują do siebie, a tak naprawdę szkodzą! Oto lista produktów, których nie warto łączyć.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Komentarze