Dzisiaj o godzinie 19.20 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu otrzymał zgłoszenie że w jednym z budynków przy ulicy Bema zapaleniu uległa sadza w kominie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Na miejsce po otrzymaniu wezwania natychmiast udali się strażacy z elbląskiej jedynki – zadysponowano też podnośnik hydrauliczny. Po przybyciu ratowników na miejsce, z komina wydobywały się iskry, panowało też duże zadymienie.

Strażacy ugasili zalegająca sadzę w kominie, a przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono też, czy gdzieś na poddaszu nie tli się ogień. Pożar wybuchł najprawdopodobniej od nieszczelnego przewodu kominowego.

Sprawna akcja strażaków sprawiła, że obeszło się tylko na strachu. Działania trwały około 45 minut, a nikt z mieszkańców nie ucierpiał.

Sezon grzewczy dobiega końca, ale straż pożarna cały czas apeluje i zwraca się do mieszkańców aby systematycznie czyścić przewody kominowe i tym samym nie dopuścić do olbrzymiej tragedii.

Pożar sadzy na Bema - fot. Damian Suliński- Express Elblag
Pożar sadzy na Bema – fot. Damian Suliński- Express Elblag

Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

W trakcie sezonu grzewczego również należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Komentarze