Latem można je przewieźć nad morze, a w zimie zamieszkać w górach. Polskie domy z morskich kontenerów. By je postawić, nie potrzebujesz nawet pozwolenia na budowę.

Mobilne domy z kontenerów to nie pomysł z Ameryki czy Australii, tylko z… Polski.

– Główną zaletą kontenerowych domków jest to, że budynek jest mobilny. W tym wypadku nie jesteśmy na stałe związani z jakimś miejscem i nie musimy być właścicielami gruntu. Grunt możemy na przykład wydzierżawić. Jeśli jest to niewielki dom, da się znaleźć mnóstwo bardzo atrakcyjnych terenów, gdzie postawienie domu w ogóle nie byłoby możliwe – opowiada nam jeden z pracowników warszawskiej firmy Flexicube.

Domki z kontenerów mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią na długo pozostawać w jednym miejscu. Latem właściciel może mieć morski widok za oknem, na jesieni przeprowadzić się do lasu, a w zimę pomyśleć o górach. – Mieszkańcy po prostu pakują się i urządzamy im przeprowadzkę razem z domkiem. Rodzina ma prawo zostać w dogodnym dla siebie miejscu przez 120 dni – właśnie tyle można zamieszkiwać na jakimś terenie bez pozwolenia na budowę. Kiedy ten termin mija, znów należy wybrać nowe miejsce, jeśli chcemy uniknąć załatwienia formalności – mówi Kuba z firmy produkującej domy z kontenerów.

Polskie domy z morskich kontenerów
Polskie domy z morskich kontenerów

W Polsce już znalazły się osoby, które chciały zamieszkać w domach zrobionych z kontenerów. Tyle że mieszkają w nich na stałe. – W przypadku ostatniego projektu, dom miał pełnić dla naszego klienta rolę zwykłego domu mieszkalnego, więc połączyliśmy ze sobą dwa kontenery. Kwestia wielkości w tym przypadku nie ma znaczenia, bo taki projekt można łatwo rozbudowywać w każdym momencie, dostawiamy do środka kolejny moduł i dom robi się większy – tłumaczy Kuba.

Każdy kontener jest oddzielnym modułem, które mogą być ze sobą łączone w dowolny sposób: jak w poziomie, tak i w pionie. Dom jest składany jak klocki, wtedy połączone ze sobą kontenery stanowią całość. W razie przeprowadzki jego części można łatwo rozłączyć i każdy moduł jest bezpośrednio ładowany na samochód ciężarowy. – Nie chodzi raczej o to, by co 120 dni zmieniać miejsce zamieszkania, chociaż istnieje taka możliwość. Klienci raczej są zainteresowani tym, by mieć taki dom na stale.

Polskie domy z morskich kontenerów
Polskie domy z morskich kontenerów

Wydawałoby się, że kontenerowy dom może być rozwiązaniem wyłącznie na okres letni, ale pracownicy firmy zapewniają, że nawet w najgorszy mróz jest w nim tak samo ciepło jak w zwykłym mieszkaniu. – Wykonaliśmy izolację poliuretanową, która działa w dwie strony. Latem w takim domku nie jest gorąco, bo pomieszczenie łatwo się chłodzi, a w zimę nie jest chłodno, bo łatwo się je nagrzewa, gdyż budynek będzie trzymał tę termikę. Dlatego kwestia ogrzewania w budynku z kontenerów w ogóle nie różni się od rozwiązań wykorzystywanych w zwykłych nieruchomościach. Jest tak samo ciepło, a temperaturę powietrza można regulować. Są to też budynki energooszczędne – opowiada pracownik.

Polskie domy z morskich kontenerów i architektoniczne rozwiązania oraz proponowane przez firmę projekty wyglądają na bardzo nowocześnie i wyjątkowe. Minus? Cóż domki nie należą do tanich. Ich ceny zaczynają się od 55 tys. za 28 mkw. A dom o powierzchni 84 metrów to 144 tys zł.

Źródło: Fakt24

Komentarze