Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Na sygnale » Elbląg/Kętrzyn na podium: Najlepsze psy w Polsce do wyszukiwania narkotyków i bomb
Na sygnale Wydarzenia z Regionu

Elbląg/Kętrzyn na podium: Najlepsze psy w Polsce do wyszukiwania narkotyków i bomb

Najlepsze psy do wyszukiwania narkotyków i bomb pracują na Warmii i Mazurach

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zakończył się XV Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. Po czterodniowych zmaganiach, poznaliśmy najlepsze drużyny i najlepszych przewodników psów służbowych w kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz w kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Elbląg/Kętrzyn na podium: Najlepsze psy w Polsce do wyszukiwania narkotyków i bomb pracują na Warmii i Mazurach.

Policja z Warmii i Mazur ma powody do dumy, ponieważ w tym roku wicemistrzostwo w klasyfikacji drużynowej zajęła drużyna z KWP Olsztyn. Od pierwszego miejsca na podium drużynę z Warmii i Mazur dzielił 1 punkt. To nie jedyny sukces policyjnych przewodników i ich czworonogów.

Etaż, który „pracuje nosem jak odkurzacz” jest w swojej dziedzinie najlepszy w kraju, a drugi w klasyfikacji ogólnej. Natomiast Grom odszukał materiały wybuchowe w około 30 sekund.

Dojrzałość kontra młodość

Oba psy biorące udział w konkursie są wyjątkowe. Bardzo różnią się od siebie, wiekiem, osobowością, jednak oba w codziennej służbie są niezwykle skuteczne.

Etaż prywatnie nazywany Nero pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie. W swojej pracy jest mistrzem. Wśród psów specjalnych tzw. narkotykowych, które wygrały w 16 województwach, to właśnie Nero okazał się najlepszym w Polsce psem do wyszukiwania zapachu narkotyków.

W mistrzostwach brali również udział przewodnicy psów z BOR, Żandarmerii Wojskowej, 2 Pułku Saperów oraz delegacja z Litwy. Łącznie wszystkich zawodników z psami wyszkolonymi do wyszukiwania zapachu narkotyków było 21.

Nero ma siedem lat, co w ludzkich latach można przeliczyć na wiek niespełna 50 lat. Urodzony w 2008 roku początkowo służył w Izbie Celnej, a w 2011 roku wybrał służbę w Policji.  Nero ma na swoim zawodowym koncie wiele sukcesów. Niejednokrotnie znajdował duże ilości narkotyków – nawet podczas jednej służby ponad 7 kilogramów amfetaminy. Potrafi jednak wskazać nawet opróżnione woreczki, w których pozostały ilości nie nadające się nawet do zbadania.  Z pomocy psa, poza kętrzyńskimi policjantami, korzystali funkcjonariusze KWP Olsztyn oraz niejednokrotnie CBŚP. Ci ostatni nierzadko komentowali żartobliwie, że Nero „pracuje nosem jak odkurzacz”.

Konkurencje w tegorocznych mistrzostwach polegały głównie na szukaniu różnych zapachów narkotyków takich jak heroina, amfetamina, haszysz oraz tabletki extasy. Przeszukania odbywały się w środkach transportu osobowego (90pkt), samochodach osobowych (95pkt), bagażach (100pkt), oraz pomieszczeniach szkolnych (100pkt). W tych konkurencjach Nero był najlepszy. Przeszukanie dwóch samochodów osobowych w 12 sekund powodowało niemałe zdziwienie wśród sędziów.

Przewodnik żartował, że pies jest tak szybki, że od trzymania go na smyczy pewnie ma już wydłużoną lewą rękę.

Asp. Czesław Ćwik przewodnik opiekujący się Nero to policjant z jedenastoletnim stażem. Teraz za swoja pracę z psem został wynagrodzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych, dwukrotnie przez Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Centrum Szkolenia Policji. Asp. Czesław Ćwik pracował początkowo w wydziale dochodzeniowo-śledczym, następnie przeniósł się do wydziału operacyjno– rozpoznawczego, by ponownie wrócić do dochodzeniówki. Przez kilka miesięcy służył również jako technik kryminalistyki.
Grom odnajdzie bombę w 30 sekund

Pies Her, prywatnie Grom służy w elbląskiej Komendzie Policji od 2013 roku. Okazał się wicemistrzem w klasyfikacji drużynowej XV Kynologicznych Mistrzostw Policji w Sułkowicach.

Podczas zawodów szukał trotylu, mieszaniny pirotechnicznej (ergodynu), materiału górniczego wybuchowego oraz plastycznego materiału wybuchowego. Szukanie tych materiałów wybuchowych odbywało się w środkach transportu osobowego (100pkt), samochodach osobowych (90pkt), bagażach (70pkt), oraz pomieszczeniach szkolnych (100pkt). W tych konkurencjach Grom poradził sobie rewelacyjnie.Średni czas znalezienia materiałów wybuchowych wyniósł około 30 sek.

Grom, jak przystało na profesjonalistę charakteryzuje się w szukaniu materiałów wybuchowych wyjątkową starannością. Niektórzy posądzają go o asekurację, ponieważ, mimo to, ze szybko zaznaczy miejsce odnalezienia materiału wybuchowego, sprawdza jeszcze, czy niebezpieczne substancje nie znajdują się w innym miejscu. Grom, pomimo swojej krótkiej służby w Policji, do swojego sukcesu zalicza znalezienie trotylu i zapalnika z lądem prochowym. Nigdy fałszywie nie zaznaczył. Czas lokalizacji ładunku rewelacyjny, bo nawet 15 sekund.

Mł.asp. Mariusz Krężel – policyjny przewodnik psa służbowego z KMP w Elblągu nie po raz pierwszy wspólnie z Gromem odniósł taki sukces. W tym roku ten duet wygrał wojewódzkie eliminacje do XV Kynologicznych Mistrzostw Polski. – Nie ukrywam, że przygotowywałem się do konkurencji – powiedział mł. asp. Mariusz Krężel przewodnik psa wyszkolonego do rozpoznawania zapachu materiałów wybuchowych. – Nasza praca polega też na ciągłym doskonaleniu umiejętności i treningach. Poświęcam na to szkolenie i tresurę psa sporo czasu nawet tego poza służbą, ale to jest to co lubię robić.

Tegoroczny konkurs w Sułkowicach był wzbogacony o konkurencje udzielania pomocy poszkodowanym oraz posłuszeństwa psów z licznymi przeszkodami takimi jak wysoka wieża, kładka, ściana o wysokości 1,6 metra oraz betonowy tunel.  O ile młody Grom nie miał z tym kłopotu, 7-letniemu Nero, ze względu na wiek odpuszczono skakanie przez przeszkody.

Z wicemistrzami spotka się insp. Marek Walczak Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, który pogratuluje policjantom i ich czworonożnym podopiecznym.

Reklamy

Komentarze

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Sierpień 2015
P W Ś C P S N
« Lip   Wrz »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

RSS Meks Blog

 • What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? 15/11/2018
  Want to learn what is a slug in WordPress and how important it is for your blog or a website? Take a look at our detailed guide and follow these tips on optimizing it for better SEO results! The post What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? appeared first on […]
  Ivana Cirkovic
 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.