Urodzisz dziecko - nie zwolnią cię przez 6 lat

W styczniu wchodzą nowe przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich. Matki będą chronione nawet przez 41 miesięcy! Skorzystają także ojcowie. Urodzisz dziecko, nie zwolnią cię przez 6 lat…

Wielkie zmiany w urlopie wychowawczym i rodzicielskim. Pracodawca nie będzie mógł zwolnić matki nawet przez 6 lat, od momentu urodzenia dziecka!

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” nowe przepisy wydłużają okres ochronny przed zwolnieniem o 32 tygodnie. Oznacza to, że przez 3,5 roku kobiety mogą być na płatnym urlopie lub zasiłku macierzyńskim. A jeżeli weźmiemy pod uwagę także urlop wychowawczy, matki chronione są od zwolnienia przez ponad 6 lat! Jednakże podczas wychowawczego kobietom przysługuje jedynie bezpłatny urlop. Ważne jest to, że pracodawca nie może ich zwolnić!

Na nowych przepisach skorzystają także ojcowie i inni członkowie rodziny, którzy będą musieli zastąpić matkę. W przypadku, gdy mężczyzna jest na umowie o pracę a ich partnerka pracuje na zlecenie lub jest samozatrudniona, podczas urlopu też będzie chroniony od zwolnienia.

Ojcom przysługuje urlop ojcowski – trwa 2 tygodnie. Dotychczas panowie musieli go wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Teraz będą mogli go wybrać do czasu aż dziecko ukończy dwa lata.

Dodatkowo wydłuża się termin wykorzystania urlopu rodzicielskiego. Dzisiaj trzeba go wziąć zaraz po macierzyńskim. A od przyszłego roku urlop będzie przysługiwał rodzicom aż do 6 roku życia dziecka. Przez te 6 lat mogą oni wziąć 4 miesiące płatnej opieki. To dobry sposób na uniknięcie zwolnienia. W momencie, gdy pracownik zauważy, że grozi mu utrata etatu, może wziąć jeden z urlopów.

– Na pewno znajdą się osoby, które będą nadużywać nowych przepisów, aby unikać wypowiedzeń. Nie sądzę jednak, aby było to zjawisko masowe – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Jeremi Mordasewicz.

Rodzice będą musieli informować pracodawcę o urlopie 21 dni wcześniej. Nowe przepisy pozwalają pogodzić pracę na pół etatu z wychowywaniem dziecka. Jeżeli tylko firmy nie będą nastawione do nich negatywnie, wszyscy na tym zyskają.

Od stycznia kobiety nie muszą się martwić, że zostaną zwolnione po porodzie. Polityka prorodzinna będzie chronić pracujących rodziców!

Źródło: Fakt.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze