To był upalny weekend. Oby takich jak najwięcej jeszcze tego lata. Byliśmy w kolejnym wyjątkowym miejscu na mapie naszego województwa. Bogaczewo, raj nad jeziorem. 

Niegdyś strzeżony, Elzamowski ośrodek wczasowy, dziś otwarty jest dla każdego. Malowniczo położony, otoczony jeziorem Narie, które należy do tych najbardziej czystych pośród mazurskich akwenów wodnych.

Niewielka plaża, na której bezpieczeństwa strzegą ratownicy połączona jest z placem zabaw dla dzieci, obok którego stoi restauracja. Oprócz bezpiecznych kąpieli wodnych w przejrzystym jeziorze, wypoczywający mogą wypożyczyć tu rowery wodne, kajaki czy łódki. Dla zmęczonych leżeniem na plaży, dostępne są inne atrakcje – gry zręcznościowe, stoły do gry w tenisa, czy kort. Turyści mają do dyspozycji przebieralnie i toalety.

Widok z plaży w Bogaczewie jest wyjątkowy. Na przeciwko widać Kretowiny a woda jest tak czysta, że stojąc na pomoście widać dno jeziora. Jezioro jest typową rynną polodowcową. Zbocza rynny wznoszące się ponad wody jeziora są wyraźne i miejscami osiągają 40 m wysokości. Ma silnie rozwiniętą linię brzegową o długości około 50 km. Głębokość jeziora w kilku miejscach przekracza 40 m, a dno charakteryzuje się urozmaiconą konfiguracją. Obszar jaki zajmuje jezioro to około 1260 ha.

Na jeziorze znajduje się 19 wysp, z których największe to Duża Wyspa, Mała Wyspa, Duchów, Kaczy Ostrów, Złota i inne. Rozciągłość jeziora z północy na południe wynosi prawie 10 km, natomiast szerokość jest zmienna i waha się od 150 m w części północnej do ponad 3 km w części środkowej na wysokości miejscowości Bogaczewo.

Wokół jeziora umiejscowione są ośrodki wypoczynkowe rożnych „klas”, a także pole campingowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, rowerów i centrum handlowe na półwyspie kretowińskim. Główne centrum turystyczne znajduje się na półwyspie Kretowiny. Mieści się tam zespół ośrodków turystycznych czynnych w sezonie letnim (domki letniskowe) oraz pensjonaty, hotele, sklepy spożywcze, restauracje, ogródki piwne, stoiska ze sprzętem wędkarskim, szkoła i wypożyczalnia sprzętu windsurfingowego, wypożyczalnie sprzętu pływającego, parking strzeżony i smażalnia ryb.

Drugie centrum, pod względem wielkości to zespół ośrodków wypoczynkowych i kwater prywatnych w pobliżu wsi Bogaczewo. Właśnie w ośrodku wczasowym, w którym powstała poniższa fotorelacja. W Bogaczewie można oprócz jeziora skorzystać z basenu, bilarda, sauny oraz kręgli. Ośrodek funkcjonuje przez cały rok.

Komentarze