Jantar, Mikoszewo, Stegna i Krynica Morska bez zakazu kąpieli. Z morskiej wody turyści mogą więc korzystać póki co bez przeszkód. Sytuacja może jednak się zmienić. Będziemy na bieżąco informować o sytuacji na kąpieliskach w pobliżu Elbląga.

Zakaz kąpieli obowiązuje za to w całym Trójmieście. W Gdyni na kąpieliskach w: Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie. W Sopocie: zamknięto plaże w Kamiennym Potoku i Łazienkach Południowych oraz w Gdańsku: Jelitkowo, Molo Brzeźno i Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno. Poza Trójmiastem zamknięte jest kąpielisko w Mechelinkach. Kąpać się można w Gdańsku-Orle, na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej. Jak informuje sanepid, zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania. Szansa na to, że dziś odpłyną zależy m.in. od siły wiatru, jednak według prognoz ma być dziś upalnie i bezwietrznie, czyli idealne warunki dla sinic.

Sinice póki co nie rozwinęły się na plażach w Jantarze, Stegnie, Mikoszewie i Krynicy Morskiej. Kąpać się także można w Kadynach i Tolkmicku. Na tych plażach powiewają póki co białe flagi.

Sinice, zwane cyjanobakteriami, to organizmy samożywne, które można spotkać w każdym środowisku, ponieważ są one odporne na długotrwałe susze czy bardzo wysokie temperatury, a nawet kwasowość podłoża. Jednak to słona woda, upalne lato oraz napływ wody rzecznej z zanieczyszczeniami stwarzają najdogodniejsze warunki do rozwoju tych organizmów w morzu.  Jak rozpoznać sinice w morzu? Nieprzyjemny zapach wody oraz formujące na powierzchni wody gęste kożuchy sinicowe są cechą charakterystyczną sinic.

Komentarze