Skwar pozostanie z nami |fot. EXPRESS ELBLAG|

– Wychodzę na ulicę i dostaję żarem w twarz. Pamiętam upalne dni, nawet tego lata, ale nie pamiętam aby grzało tak jak dziś. – pisze do nas jeden z czytelników. 

Idę do sklepu. A mam zaledwie kilkadziesiąt metrów. Ledwo wracam do domu. Mokry tak, jakbym właśnie wyszedł z kąpieli. Temperatura faktycznie dziś osiąga szczyty, tak jak zapowiedzieli synoptycy a co jeśli będzie jeszcze cieplej? – pyta nasz czytelnik, dodając abyśmy przestrzegli mieszkańców aby byli ostrożni dziś.

Faktycznie, dziś w Elblągu temperatura w słońcu przekracza 50 stopni Celsjusza. W cieniu mamy 38 stopni. My również nie pamiętamy aby taki upał towarzyszył nam latem. Idąc ulicami Elbląga wyczuć można zapach smoły, bo topi się asfalt. Takie są jednak uroki lata, które mimo wszystko przyjemniejsze jest od zimy.

Z jednej strony grecy czy włosi mają tak każdego roku, a gdyby do Polski zagościły na stałe takie temperatury kwitłaby turystyka. Bałtyk byłby tak ciepły jak Adriatyk.

W niedzielę – według synoptyków – trochę odpoczniemy od upałów. Na północy Polski termometry mają maksymalnie wskazywać 27 st. C. Na Podkarpaciu, gdzie będzie najgoręcej, odnotujemy 38 stopni ciepła. Jak jednak będzie – przekonamy się jutro. Od wtorku ma wrócić zbliżona temperatura do tej dziś.

Polewaczkami chłodzili kiedyś ulice Elbląga. |Fot. FAKT.PL|
Polewaczkami chłodzili kiedyś ulice Elbląga. |Fot. FAKT.PL|

Jeszcze kilka lat temu na ulicach Elbląga w upalne dni pojawiały się tzw. polewaczki. Samochody MPO które polewały ulice wodą, chłodząc ją jednocześnie. Tego typu metody stosowane są w wielu miastach Polski, w których rozstawianych jest też kilka kurtyn wodnych, o czym informują media ogólnopolskie. W Elblągu, polewaczki tego lata nie widzieliśmy, a kurtynę wodną mamy jedną na Placu Słowiańskim. Podczas takich upałów jak dziś, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Sami powinniśmy zadbać o nawodnienie organizmu. W taki skwar powinniśmy wypić od 2 do 4 litrów wody. Należy maksymalnie ograniczać picie kawy oraz napojów alkoholowych.

Pod żadnym pozorem nie pozostawiać w samochodzie, nawet na kilka minut, dziecka ani zwierząt. Przebywanie w takim skwarze wewnątrz pojazdu nawet przez kilka minut, może zakończyć się tragicznie.

Pamiętaj także o starszych, bliskich ci osobach. Bądź z nimi w częstszym kontakcie w czasie tak upalnych dni, gdy żar leje się z nieba. Najlepiej skontaktuj się z bliskimi w podeszłym wieku i przekonaj aby dziś nie wychodzili z domu.

 

Komentarze