Fontanny Elblag |FOT. EXPRESS ELBLAG|

W której fontannie w Elblągu wolno się kąpać? Takie pytanie zadają niemal wszyscy elblążanie, a szczególnie ci najmłodsi. Postanowiliśmy naszym czytelnikom podpowiedzieć.

Rodzice, często nie znając konsekwencji pozwalają dzieciom wchodzić do wody, która płynie w fontannach? Czy są one bezpieczne dla zdrowia? Podpowiadamy elblążanom, w której fontannie wolno się ochłodzić, a w której jest to kategorycznie zabronione.

Fontanna posadzkowa – Stare Miasto

Największą atrakcją, nie tylko dla mieszkańców naszego miasta jest fontanna na Starym Mieście. Przyciąga ona rzesze dzieci oraz całe rodziny. Najmłodsi, często w strojach kąpielowych bawią się w wodzie, która pryska na różne sposoby. Obiekt, otwarty w zeszłym roku na skwerze katedralnym, w upalne dni jest wręcz oblegany.

– Warto wspomnieć, że w fontannie posadzkowej nie ma zakazu kąpieli. Prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłym sezonie, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci. – informuje miasto.

Woda w tej fontannie, choć płynie z zamkniętego obiegu, jest chlorowana, tak więc korzystanie z niej jest bezpieczne. Żadną bakterią nie powinniśmy się zarazić.

Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00. W godzinach od 9.00-17.00 – pracuje w trybie dziennym. Wówczas strumienie są niskie, ale jest kontakt z wodą. Natomiast w godzinach od 17.00-22.00 – pracuje w trybie popołudniowo-wieczornym, z wysokim strumieniem.

Dodatkowo w ciągu dnia obejrzeć możemy, około 10-minutowe pokazy wodne: o godz. 12.30 i 16.00 i nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30

Fontanna – Żaba

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. Fontanna była nieczynna przez dwa lata, kiedy w tym rejonie miasta trwała przebudowa drogi wojewódzkiej 503. Obiekt został uruchomiony w czerwcu ubiegłego roku po wykonaniu doraźnych prac zabezpieczających. W zakres tych prac wchodziło m.in. uszczelnienie dolnej i górnej misy (wykonanie wykładziny wodoszczelnej z gładzi cementowej, wypełnienie starych, wykruszonych połączeń kamieni).

Zamontowane w zabytkowej fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozbryzgiwaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę. W tej fontannie nie ma nawet jak się kąpać. Miasto jednak oficjalnego zakazu nie opublikowało.

Fontanna Centralna (1 Maja – Pigalaki)

Ostatnią miejską fontanną jest ta zlokalizowana przy ulicy 1 Maja, z racji położenia można ją roboczo nazwać fontanną centralną.

– Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. W ubiegłym roku, tuż po pierwszym napełnieniu fontanny, wandale wlali do niej środek spieniający, który zanieczyścił nieckę, rury oraz dysze. Wymagało to spuszczenia wody, wypłukania wszystkich elementów fontanny i jej ponownego napełnienia. Koszt jednorazowego napełnienia fontanny wodą wynosi między 2 a 3 tysiące złotych. – informuje Łukasz Mierzejewski z elbląskiego Ratusza.

Dodatkowo, podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci.

Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.

Jak pracują fontanny?

Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb.

Komentarze