Polish Express - ankieta

Sondaż w Londynie. Kiedy wrócę do Polski? Nigdy! – tak najczęściej odpowiadają Polacy żyjący na Wyspach, w sondażu przeprowadzonym na łamach portalu Polish Express.

Swój sondaż na ulicach Londynu przeprowadziła też Polska Agencja Prasowa. Zapytano mieszkających tam Polaków co mogłoby sprawić, żeby wrócili do kraju?

Jak donosi Polish Express – jedni na tak postawione pytanie odpowiadają: Nic nie skłoni mnie do powrotu. Część zapytanych mówi jednak, że wrócą, gdy w Polsce będą zarabiać tyle samo co teraz. Poza zarobkami, często wymienianą kwestią jest łatwość znalezienia innego zajęcia. Pracę w Polsce postrzega się jak bardzo cenne dobro, które trzeba utrzymać za wszelką cenę. W Londynie o pracę jest – według respondentów – o wiele łatwiej, więc utrata zajęcia nie wiąże się natychmiast z wizją skrajnej nędzy.

A jak argumentują Polacy niechęć do powrotu? „W grę wchodzi przede wszystkim niewiara, że w Polsce nastąpią zmiany na lepsze, i to w przewidywalnie krótkim czasie. Pytani nie są przekonani, czy zmiana prezydenta, a nawet możliwa w jesiennych wyborach zmiana partii rządzącej, w pozytywny sposób wpłyną na sytuację zwykłych ludzi.” – czytamy na łamach polskiego portalu w Wielkiej Brytanii, Polish Express.

Jeśli w Londynie ktoś ma pracę pozwalającą mu utrzymać siebie i rodzinę z jednej pensji, trudno będzie mu wskazać racjonalne przesłanki do powrotu do kraju – zaznaczają reporterzy portalu.

Źródło: Polish Express
Źródło: Polish Express.

Komentarze