Likwidacja Straży Miejskiej w Elblągu – chodzi o coś więcej! Tylko w tym roku zlikwidowano w 7 miastach Straż Miejską – ostatnio w Nowym Targu. W przynajmniej 3 kolejnych miastach szykuje się referendum (w tym w Braniewie). We wszystkich miejscowościach, jest ona likwidowana pod pozorem oszczędności i nękania kierowców.

To oczywiście wszystko prawda, Elbląg na likwidacji SM zaoszczędziłby 1 mln 400 tyś zł rocznie. Moglibyśmy spokojnie za te pieniądze mieć np. parę pieszych patroli policji więcej, rozszerzony monitoring i jeszcze by zostało…

Oczywistym faktem jest także to, że mieszkańcy odprowadzając podatki do budżetu, chcą być traktowani poważnie, chcą żeby ich bezpieczeństwem zajęli się eksperci w tych dziedzinach czyli Policja, Straż Pożarna, Pogotowie a nie jednostka para-policyjna, która tylko nieudolnie powiela, małpuje ich zadania.

To są wszystko fakty i przytłaczająca większość mieszkańców zdaje sobie z tego sprawę, chodzi jednak o coś więcej! Chodzi o zburzenie układu, który wdziera się do każdej dziedziny naszego życia i niszczy nasze miasto od ponad kilkunastu lat. Układ utrzymany jest nawet w takiej Straży Miejskiej, założona ona została przez Henryka Słoninę, gdzie komendantem niezmiennie od lat jest Jan Korzeniowski, który już wcześniej zdążył wypracować sobie emeryturę na pracy w milicji, później w policji. Do utrzymania układu jest potrzebny jeszcze biznes i ot tak, bratem komendanta jest dyrektor elbląskiego browaru – zapewne przypadek?

Miała być likwidacja a nie ma nawet reformy, teraz prezydentem jest Witold Wróblewski – wiceprezydent za czasów Henryka Słoniny, i tak koło się toczy, układ się trzyma.

Dlaczego władza nie zlikwiduje SM? Bo naruszyłaby ona układ, powstałaby możliwość pozbycia się układu także w innych dziedzinach znacznie ważniejszych niż jakaś tam SM. Władza nie może sobie na to pozwolić. Ja wierzę jednak, że kropla drąży skałę i likwidacja SM to kwestia jednego roku, elblążanie w końcu już raz pokazali, że z władzą potrafią sobie poradzić.

Autor
Opublikował: Łukasz Nosarzewski
Łukasz Nosarzewski. Jestem autorem tej publikacji. KORWiN Elbląg jest na Facebooku. Zachęcam – Dołącz do nas.


Czekamy na Twoją opinię: kontakt@expresselblag.pl

Komentarze