Nastolatki w sieci - fot. materiały prasowe

Prostytucją zajmują się nawet trzynastoletnie dzieci. Są to z reguły dzieci, którymi nikt się nie interesuje. Prostytucji oddają się zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Czy problem dotyczy jedynie dużych miast? Nie. Przypadki prostytucji wśród nastolatków odnotowywane są niemal w każdym mieście. A jak jest w Elblągu?

Prostytucja dziecięca to temat tabu. A gdy ktoś to milczenie przerywa, ujawniając fakty, lokalna społeczność jest w szoku, że coś takiego dzieje się tuż obok… Tak było w czerwcu tego roku w stolicy Warmii i Mazur.

Cały Olsztyn żył historią dziewczynek, które oferowały seks za pieniądze. Sprawę ujawnił Kurier Olsztyński.

– Będziemy go dwa razy w tygodniu obsługiwać, a tego studenciaka raz. Studenciak daje 60zł, plus ten drugi – 150 zł plus minus 200 zł. (…) będziemy miały 250 zł… na pół to 125 zł. O ch**. – To fragment rozmowy olsztyńskich gimnazjalistek, której zapis krąży po sieci od kilkunastu dni.

Z tego, co wyciekło do internetu, wynikało, że 13-letnie dziewczynki prawdopodobnie świadczyły usługi seksualne. Opisywały ilość pieniędzy, którą mogą w ten sposób zarobić oraz swoje doświadczenia erotyczne z poszczególnymi klientami. Gdy o całej sprawie dowiedziała się dyrekcja jednej ze szkół w Olsztynie, do której uczęszczają dziewczynki, na policję i do sądu rodzinnego wpłynęło zawiadomienie, że może dochodzić do nierządu wśród osób nieletnich.

Jak podaje gazeta, dziewczynki szukały swoich klientów na portalach społecznościowych, gdzie zamieszczały swoje zdjęcia.

Prokuratura w stolicy naszego województwa ciągle bada sprawę prostytucji nieletnich.

Jak jest w Elblągu?

Czy w naszym mieście zdarzają się przypadki prostytucji wśród nieletnich? Jak mówił nam podkom. Krzysztof Nowacki z Komendy Miejskiej Policji w Elbląguco jakiś czas policjanci odnotowują przypadki przestępstw seksualnych związane z osobami nieletnimi. Jak dotąd, na szczęście nie odnotowaliśmy w Elblągu przypadków prostytucji wśród osób nieletnich. Jak zaznacza podkomisarz Nowacki – problem prostytucji wśród nieletnich jest jednak trudny do oszacowania. Zarówno „klient”, jak i nieletni wiedzą, że utrzymywanie stosunków seksualnych z dziećmi poniżej piętnastego roku życia jest nielegalne, dlatego robią wszystko aby się nie ujawnić.

Różowa strefa - 13-latka szuka faceta
Różowa strefa – 13-latka szuka faceta

Zdarza się, że nieletni szukają kontaktów poprzez publikowane ogłoszenia w lokalnych portalach. Jedno z najnowszych takich ogłoszeń znaleźliśmy w tzw. „różowej strefie” elbląskiego portalu. Wpis został dodany 20 lipca. Co prawda, jest to bardziej anons erotyczny niż związany z prostytucją ale z treści wynika, że dotyczy osoby nieletniej.

Problem prostytucji wśród nieletnich nasila się zawsze w okresie wakacji. Duża grupa prostytuujących się nastolatków wcale nie robi tego z biedy, ale po to, by mieć pieniądze na drogie ubrania, sprzęt i rozrywki.

Badania „Fundacji Dzieci Niczyje” wskazują, że sama młodzież twierdzi iż prostytucja głodowa (ze względu na trudną sytuację życiową) jest dużo mniejszym problemem niż prostytucja aspiracyjna czy sponsoring. Zdaniem młodych ludzi w Polsce, nastolatki częściej nawiązują komercyjne kontakty seksualne ze względu na chęć podwyższenia standardu swojego życia niż z powodu skrajnej biedy i braku środków do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Podejście to pojawia się zarówno w grupowych wywiadach z młodzieżą, jak i w badaniu ankietowym na reprezentatywnej próbie przeprowadzonym przez FDN.

– Jedno jest pewne, zjawisko prostytucji nieletnich, podobnie zresztą jak prostytucja osób dorosłych, w Polsce wzrasta, i tego typu przypadki na pewno zdarzają się również w naszym mieście. Niestety z prostytucją wśród osób nieletnich trudno walczyć, bo trudniej też ją ujawnić. – uważa jeden z elbląskich psychologów. – Jednak zwróciłbym uwagę na zjawisko, o którym mało kto wspomina, a które staje się bardzo popularne pośród ludzi młodych wieku 11–16 lat. Coraz więcej nastolatków przyznaje się do przesyłania lub umieszczania w Internecie materiałów o treści erotycznej. Pokazy w tzw. sekskamerkach to jedna z form sekstingu. To wyjątkowo niebezpieczne i zyskujące z roku na rok coraz większą popularność zjawisko. – dodaje.

Temat internetowego świata seksu na mapie Elbląga, w kolejnej odsłonie tematów tabu.

Komentarze