Od jakiegoś czasu w Elblągu słychać dziwne, przerażające dźwięki. Słyszą je mieszkańcy niemal każdej dzielnicy. Jedni nie zwracają na to uwagi, inni są przerażeni. Rozbrzmiewające dźwięki w Elblągu są dokładnie takie same jak pojawiające się w ostatnich latach, w innych częściach całego świata. Naukowcy nie znają odpowiedzi na to, skąd one się biorą.

Jedna z elblążanek postanowiła odgłosy nagrać i upublicznić. I nie ma w tym nic do śmiechu, bo przerażający odgłos faktycznie od kilku dni rozbrzmiewa w Elblągu. Głównie nocą. Info Meteo WM – Elbląg na swoim fanpage’u na Facebooku zamieściło nagranie elblążanki, pod którym mieszkańcy zaczęli sprawę komentować. Aleksandra napisała: „To idealnie wręcz słychać Nad Jarem, na deptaku w stronę Bielan. Ma się wrażenie, że tuż obok stoi Boening uruchomiony na pełnej mocy silników.

Te odgłosy słychać również w centrum miasta, na co zwracają uwagę inni elblążanie. Miejsca, z którego dźwięk dobiega, w zasadzie określić ani wskazać nie można. Tak jakby wydobywał się spod ziemi. Każdy kto słyszy ten odgłos, wydaje mu się, że wydobywa się gdzieś obok.

Ja np. wytłumaczyłam to sobie robotami na drodze ale nie wpadłam jeszcze na to, co na tych drogach może tak wdzięcznie i dostojnie hałasować” – pisze Kaśka.

Mnie to przeraża…. okrutny dźwięk dla moich uszu. Jakiś taki złowrogi w dodatku…” dodała Aleksandra.

Jedna z elblążanek dźwięk nagrała i opublikowała

Nagrałam w końcu, słychać to od weekendu już co noc, sąsiedzi słyszą, wszyscy się zastanawiamy. Dziś było dość spokojnie, ale czasem jest hałas za hałasem.” – relacjonuje Magda, autorka nagrania z Elbląga, która zamieściła je w sieci.

Destabilizacja jądra Ziemi

Dokładnie ten sam dźwięk, już w 2012 roku słyszano w różnych częściach świata. „Niezidentyfikowany ryk” – jak część naukowców nazywa ten dźwięk, słyszano np. w Malezji, Czechach, Rumunii, Kanadzie, USA i na Węgrzech. Naukowcy posiadają także raporty na temat podobnych zjawisk na Florydzie, w Ontario, Alberta, Kostaryce, Ukrainie i w wielu innych miejscach. Do tej listy dołączył teraz Elbląg w Polsce.

Nie znaleziono dotąd odpowiedzi, skąd pochodzi ten odgłos i co jest jego przyczyną. Naukowcy wskazują natomiast, że dźwięk, taki sam jak ten, który zarejestrowała elblążanka, a słyszany w różnych zakątkach globu, może być powodowany destabilizacją jądra Ziemi.

O identycznych dźwiękach wspominała już w 2012 roku Telewizja Polsat. Wówczas jednak nie było mowy o Polsce.

Bądźcie czujni, szczególnie w nocy. Jeżeli uda Wam się nagrać ten odgłos – wyślijcie nam film lub plik dźwiękowy. Czekamy całą dobę pod adresem e-mail: kontakt@expresselblag.pl

Komentarze