Radiowe warsztaty dla… rzeczników policji
Radiowe warsztaty dla… rzeczników policji

O tym jak nagrywać komunikaty głosowe, w jaki sposób przekazywać informacje, które kierowane są do słuchaczy radiowych i w końcu jaką treść  wybrać z komunikatu, by ta, była najbardziej zrozumiana dla odbiorcy. O tym wszystkim rozmawiali dziennikarze Radia Olsztyn z oficerem prasowym elbląskiej policji.

Jak się okazuje na tego typu spotkaniach z profesjonalistami od nagrywania „dźwięku i mowy” można się wiele nauczyć. Spotkanie zostało zorganizowane przez dziennikarzy elbląskiego oddziału Radia Olsztyn oraz elbląską Policję. To pierwsze takie warsztaty, ale nie ostatnie. Policjanci chętnie skorzystają z doświadczeń dziennikarzy radiowych. Z pierwszego skorzystał oficer prasowy jednak „radiowcy” zapewniają że chętnie spotkają się z innymi funkcjonariuszami którzy z racji swojej funkcji również mogą „udzielać się na radiowej antenie”.  

– Mówiliśmy o tempie wypowiedzi, jej długości a także co ona powinna zawierać – mówi Mira Stankiewicz, dziennikarz elbląskiego oddziału Radia Olsztyn. – Od jakiegoś czasu w komunikatach prasowych, które otrzymujemy od elbląskiej policji oprócz tekstu, zdjęć i filmów zaczęły pojawiać się pliki dźwiękowe. To duży ukłon w stronę nas, radiowców. Wpadliśmy, wiec wspólnie na pomysł, że zrobimy takie spotkanie –  warsztaty radiowe w naszym studio. Jak widać doszły ono do skutku.

Oprócz technicznych kwestii poruszane były zagadnienia dotyczące samej treści, którą można wykorzystać w radiu jej jakości oraz urozmaiceń tła dźwiękowego.

– Komunikat radiowy jest często wykorzystywany przez nas do szybkiego informowania o wypadkach, objazdach i utrudnieniach w ruchu – mówi podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu. Kierowca, który jedzie samochodem ma praktycznie tylko jedno źródło informacji, z którego korzysta i jest nim włączone w aucie radio. Chodzi o to by przekaz był szybki, krótki i zrozumiały.

Spotkanie było także okazją do wymiany poglądów i pomysłów. Jednym z nich jest stworzenie przez policję tygodniowego kalendarza spotkań prewencyjnych, który będzie dostępny dla dziennikarzy.

Komentarze