Policyjna współpraca z Inspekcją Transportu Drogowego przynosi pozytywne efekty. Jednym z nich jest stworzenie w Elblągu stałego miejsca kontroli autokarów wycieczkowych. Powstało ono na parkingu przy al. Grunwaldzkiej ( parking Centrum Sportowo Biznesowego). Tylko od 25 maja do 2 czerwca skontrolowano tam 41 autokarów.

Stałe patrole ruchu drogowego oraz ITD wystawiane są w tym miejscu codziennie od godziny 6.15 do 9.15. Jest to policyjna odpowiedź na usprawnienie dużej ilości kontroli drogowych „na zlecenie”. Mowa tu o wszelkiego typu wyjazdach dzieci i młodzieży szkolnej na wycieczki. Organizatorzy chcąc, aby policja dokonała kontroli przed wyjazdem zgłaszali to telefonicznie a patrol przyjeżdżał do szkoły dokonać kontroli. Obecnie wystarczy na tego rodzaju kontrolę przyjechać na parking CSB. Policjanci z ruchu drogowego na zmianę z Inspektorami Transportu Drogowego sprawdzają trzeźwość kierującego, uprawnienia do kierowania a także stan techniczny autokaru.

– Przewoźnicy przyzwyczaili się już do naszych kontroli i dbają o to, by podstawiony autokar był sprawny technicznie – tłumaczy asp. Wojciech Skrobotun z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Wiedzą bowiem o tym, że jeżeli przyjedzie autokar niesprawny to po naszej kontroli nie wyjedzie on w trasę.

Czerwiec to także koniec roku szkolnego. Policjanci wiedzą, że w tym czasie jest najwięcej kontroli autokarów, z uwagi na organizowane przez szkoły wycieczki. Dziennie policjanci i inspektorzy ITD przygotowani są na kontrolę nawet kilkunastu autokarów.

Komentarze