W momencie, kiedy pojawia się głośna akcja, często ze zwracającą na siebie mocno uwagę nazwą, warto zastanowić się przede wszystkim dlaczego. Dlaczego takie wydarzenie ma miejsce? Mogłoby się wydawać, że mamy XXI wiek. Czas, kiedy znikają tematy tabu, a wszystko jest publiczne, znane i propagowane. Skoro mówimy o propagowaniu, osoby homoseksualne organizują pochody głosząc swoją tożsamość, całując się w publicznych miejscach, a i często ubierając w taki sposób aby zwrócić na siebie uwagę. Takie wydarzenia budzą ogromne emocje od jednej skrajności do drugiej. Jak jest w przypadku akcji „karmiące cyce na ulice”? Tutaj mamy do czynienia z czymś zupełnie innym, naturalnym.

Prawie wszyscy byliśmy karmieni mlekiem swojej matki. Jest to tak oczywiste, że na co dzień nie zastanawiamy się nad tym w ogóle. Dla niemowlaka zatem pierś jest źródłem najlepszego pokarmu jaki może tylko dostać. Kilkanaście, kilkadziesiąt lat później pierś dla większości kojarzy się już z seksualnością, zapominając o tym jaka jest podstawowa funkcja tego narządu.

Obserwując otoczenie, możemy śmiało powiedzieć, że społeczeństwo staje się coraz mniej skrępowane i bardziej odważne. Kiedyś dla przykładu zrobienie zdjęć typu akty były dla większości kobiet a tym bardziej mężczyzn czymś niepojętym i ogromnie wstydliwym. Dzisiaj zmieniło się to diametralnie. Każdy kto chce, może nawiązać współprace z fotografem, czy fotografką za pośrednictwem portalu dla modelek. I właśnie tam później trafiają zdjęcia, których nie sposób już policzyć. Wówczas nie stanowi to dla nikogo problemu. Ba! Co więcej, odwiedzający takie serwisy zachwycają się zdjęciami i modelkami. A modelki nie mają nic przeciwko takim opiniom.

Skąd więc ten wstyd, ograniczenia i dziwne spojrzenia przy czymś takim naturalnym jak karmienie dziecka piersią? Przecież to nie jest opalanie się topless w parku, które wywołałoby lawinę opinii i emocji zarówno u płci męskiej, jak i żeńskiej. Jeżeli dla kobiety karmienie piersią w miejscu publicznym nie jest żadnym problemem, to należałoby to uszanować i nie utrudniać tej krótkiej, naturalnej czynności. Szczególnie zdziwiła nas sytuacja, kiedy w jednym z centrów handlowych w Polsce, kobieta została upomniana i wyproszona za karmienie piersią. Przecież dla wielu osób dużo bardziej ordynarnym zachowaniem może być para, która aż do przesady całuje się o obściskuje w publicznym miejscu. Chyba każdy z nas to widział. A jak widział, to zwrócił uwagę ze względu na nienaturalne zachowywanie się.

Sama nazwa akcji może i nie oddaje wdzięku, jakim jest karmienie piersią, ale domyślamy się, że organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę. A okazuje się, że w dzisiejszej fali napływających informacji, często absurdalnych, zwrócenie uwagi na coś co jest normalne i naturalne, wymaga czasem użycia krzykliwej nazwy i formy. Nie wnikając dalej w nazewnictwo akcji, warto pogratulować zwrócenia uwagi na poruszony problem. Dla równowagi w świadomości społeczeństwa należy również takie akcje organizować i nagłaśniać. Tak abyśmy nie zapomnieli o tym co jest normalne i naturalne. Normalne i naturalne, ale również nie ostentacyjne, o czym matki karmiące również powinny pamiętać.

Autorzy: Mateusz Milanowski/Robert Grabowski – Elblążanie Razem

Komentarze