Elblążanie na plaży… Temat ten będzie jednym z pierwszych, opublikowanych w nowym portalu już niebawem. Postanowiliśmy jednak podzielić się nim już tu, na Facebooku. Bowiem dla naszego miasta, mieszkańców, jest wyjątkowo ważny, a dla rządzących może okazać się kluczem do kolejnych wygranych wyborów.

Od wielu lat, w polskich miastach, przez które przepływają rzeki, włodarze nie dostrzegali ogromnego potencjału, który tkwi właśnie nad samą wodą. Rzeka w mieście, to skarb. Rzeka w mieście to temat na topie, a samo spędzanie czasu nad nią, stało się wyjątkowo modne.

Plaże nad Wartą – tam legalnie wypijesz piwo

W mediach, w ostatnich dniach głośno było o tym, że w Poznaniu prezydent postanowił przywrócić miejskie plaże nad Wartą. Będą łącznie trzy. Pełne atrakcji dla całych rodzin w ciągu dnia, a wieczorami, centrum rozrywki i imprez. W Poznaniu już w tym roku na trzech doraźnie przygotowanych plażach miejskich, mieszkańcy skorzystać będą mogli z trzech statków pasażerskich, przystani jachtowej i wypożyczalni sprzętu wodnego. I co ważne – prezydent tego miasta zapowiada, że to tylko działania tymczasowe. Na bardziej odważne projekty trzeba jednak poczekać jeszcze rok. Wówczas nad Wartą wszystko nabierze blasku. – Zmian będzie bardzo wiele. Szykujemy całościową koncepcję. W ciągu czterech lat z Warty będziemy dumni – mówi w tvn24.pl Jacek Jaśkowiak. Póki co, radni Poznania, podjętą uchwałą wyszli na przeciw mieszkańcom. Zgodzili się na to, aby mieszkańcy wypoczywający nad rzeką, mogli spożywać alkohol.

Plaże nad Wisłą – topowe miejsca

Miasto st. Warszawa realizuje szeroko zakrojony program rewitalizacji warszawskiej Wisły. Głównym jego celem jest przybliżenie rzeki mieszkańcom. Dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstaje atrakcyjna przestrzeń miejska w sercu Warszawy, obejmująca modernizację i przebudowę lewobrzeżnego bulwaru Wisły na odcinku Podzamcza, budowę Multimedialnego Parku Fontann na terenie Skweru I Dywizji Pancernej-Podzamcze, budowę szlaku rowerowego wzdłuż Wisły na obszarze m.st. Warszawy „Nadwiślański Szlak Rowerowy”, wyposażenie plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego.

W samej stolicy powstaje pięć plaż nad Wisłą. Na nich w okresie wiosenno-letnim, na warszawiaków czeka całe mnóstwo atrakcji. Dziesiątki punktów gastronomicznych, ścieżki rowerowe, park fontann, nowe bulwary, port…. Warszawska Wisła zmienia się na oczach mieszkańców! W tym roku na Wiśle ustawiono potężną scenę, bo wieczorami odbywać się będą koncerty gwiazd. Życie na warszawskiej plaży w sezonie, w zasadzie nigdy się nie kończy, bo gdy jedni po imprezie opuszczają to miejsce, drudzy całymi rodzinami zaczynają wypoczywać.

Mniejsze miasta też mają plaże: Płock, Włocławek, Koszalin, Częstochowa i… Olsztyn

W wielu miastach, w których mieszkańcy pozbawieni są miejsc do wypoczynku latem, z pomocą przychodzą kreatywne władze. Tak jest w Koszalinie czy Płocku, ale to co zrobił Olsztyn jest pewnym fenomenem. W przeciągu roku, rządzący w Olsztynie zmienili miejską plaże tak, że trudno ją poznać. Od lat zaniedbane miejsce, jest dziś jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Na plaży wybudowano ogromny kompleks gastronomiczno-rozrywkowo-usługowy, który łączy kilkaset metrów nowej nawierzchni betonowo-drewnianej, nad brzegiem wody. Na plaży w Olsztynie funkcjonują też trzy wypożyczalnie, w których wypoczywający mogą skorzystać z: Rowerów turystycznych, łyżworolek, Nordic Walking, zestawów gier (Boule, Krykiet, Mini Golf), kajaków (1 i 2 osobowe), rowerów wodnych, kanu (3 i 4 osobowe), desek z żaglem, kitesurfingu, wodnego placu zabaw, łodzi wiosłowych, łodzi żaglowych, skuterów wodnych i wielu innych. Wzdłuż całej plaży mieszkańcy mogą korzystać z licznych dodatkowych atrakcji, takich jak boiska do piłki ręcznej, squasha, skateparków, snowparków, siłowni, czy odnowy biologicznej itp. Plażowicze do dyspozycji mają m.in.: rozbudowane zaplecze szatniowo-sanitarne, prysznice, a także wyjątkowo nowoczesne i komfortowe platformy wypoczynkowe.

Atrakcją od tego sezonu na plaży w Olsztynie będzie Wodny Plac Zabaw. Na powierzchni ponad 2500m² dzieci, młodzież oraz dorośli mogą spróbować swoich sił w pokonywaniu kilkudziesięciu dmuchanych przeszkód i pływających zabawek. Na Wodny Plac Zabaw składają się m.in. wodne tory przeszkód, zjeżdżalnie, huśtawki, równoważnie, trampoliny, katapulty, oraz pływająca „góra lodowa” będącą jednocześnie ścianką wspinaczkową i zjeżdżalnią.

Wieczorami i nocą aż do białego rana, na plaży odbywają się imprezy, w których licznie uczestniczą tak mieszkańcy, jak turyści. To wszystko sprawia, że Olsztyn jest wyjątkowo atrakcyjny latem. Nie tylko przez położenie pośród mazurskich jezior, a przez to, że władze tego miasta wykorzystują potencjał wód, aby podnosić prestiż miasta.

Temat Rzeka, czyli Elbląg na plaży ale bez plaży

W odniesieniu do podanych przykładów miast, a także biorąc pod uwagę niezwykły klimat nad naszą rzeką w Elblągu, warto zastanowić się dlaczego nikt tego tematu dotąd nie podniósł? Elblążanie pozbawieni zostali kąpieliska miejskiego na Spacerowej, ale przecież w zamian, w okresie letnim mogliby otrzymać jeszcze więcej atrakcji, właśnie przez stworzenie miejskiej plaży w sercu Starego Miasta. Niezbędna do przeprowadzenia takiej inwestycji byłaby przebudowa linii brzegowej na Rzece Elbląg, w miejscu w którym plaża miałaby powstać. A miejsca takie są. Dziś niezagospodarowane i odstraszające. Pomiędzy Specjal PUB, a mostem nad ulicą Panieńską, odcinek Rzeki Elbląg z odnogą Kanału Jagiellońskiego, włącznie z tzw. „placem cyrkowym” – tam byłoby idealnie. Na tym terenie mamy dwa zabytkowe budynki, w którym swoją siedzibę mają np. harcerze i Stowarzyszenie Elbląg – Europa. Jedni i drudzy są fachowcami w organizowaniu wszelkiego rodzaju przedsięwzięć. Mogliby np. być animatorami imprez na miejskiej plaży.

Na takiej inwestycji zyskaliby wszyscy. Począwszy od najskromniej żyjących mieszkańców, poprzez młodzież, która w większości nie ma pomysłu na to, jak spędzać wakacje w Elblągu, i często miasto określa „nudnym”. Zyskaliby też właściciele punktów gastronomiczno-handlowo-usługowych, które przy plaży zapewne by powstały. No i co warto podkreślić, zyskaliby też rządzący w mieście, bo taka inwestycja, którą w większości sfinansować można ze środków Unii Europejskiej (w tej dziedzinie specjalistą jest obecny prezydent Witold Wróblewski), zapewne byłaby strzałem w dziesiątkę. Elblążanie potrafią docenić pracę na ich rzecz i zapewne w następnych wyborach samorządowych, o takiej inwestycji by pamiętali wrzucając swój głos do urny.

Najważniejsze jednak, że taka inwestycja, na skalę zbliżoną do plaży w Olsztynie, pozwoliłaby Elblągowi zyskać atrakcyjność i pewnego rodzaju prestiż. Przez kilka miesięcy w roku, miasto na pewno nie byłoby nudnym.

Komentarze