Frombork to małe miasteczko, w którym mieszka około 2500 osób. W sezonie letnim miasto ożywa, a na ulicach można spotkać turystów z całego świata. Ruch bywa spory, jednak nie jest tak uciążliwy jak w dużych kurortach (np. pobliska Krynica Morska).

Turyści najczęściej przyjeżdżają do Fromborka własnym transportem oraz autokarami. Po zamknięciu malowniczej linii kolejowej Elbląg – Braniewo (przez Tolkmicko – Frombork) brakuje możliwości podróży koleją, jednak z Elbląga czy Braniewa bez trudu można dojechać do tego miasta autobusem.

Ostatnimi czasy ożywia się ruch żeglarski po Zalewie Wiślanym. Zmierzając do portu, można zaobserwować coraz większą liczbę masztów i maszcików. W sezonie statki Żeglugi Gdańskiej przewożą turystów na trasie Frombork – Krynica Morska. Na ulicach można spotkać grupy rowerzystów, a po niebie od czasu do czasu przelatują samoloty z miłośnikami podniebnych wycieczek na pokładzie.

Kompleks katedralny z Mikołajem Kopernikiem

Większość turystów rozpoczyna przygodę we Fromborku od zwiedzania kompleksu katedralnego. I słusznie. Jest to najważniejsza i najpiękniejsza budowla tego regionu kraju, którą można dostrzec z odległości kilkunastu kilometrów.

Frombork - katedra. Fot. Frombork.pl
Frombork – katedra. Fot. Frombork.pl

Na szczęście po II Wojnie Światowej kompleks pozostał w niemal nienaruszonym stanie. W jednej z wież mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. Na wzgórzu katedralnym znajduje się udostępniona zwiedzającym gotycka katedra, Muzeum Mikołaja Kopernika, planetarium, punkt widokowy – wieża Radziejowskiego. Na dziedziniec otoczony murami obronnymi można dostać się od strony południowej – przez most nad fundamentami średniowiecznego barbakanu, lub od strony zachodniej – przez bramę (dawniej główną) z opuszczaną kratą.

Uczta dla ciała – Plaża nad Zalewem, stajnia w Narusie, kąpielisko 

Po zakończeniu uczty dla ducha, czas pomyśleć o uczcie dla ciała… Do dolnej części miasta prowadzi kilka dróg, a tam czekają na Państwa inne atrakcje.

Miasto oferuje dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, która zaspokaja aktualne potrzeby. Restauracje i hotele, kwatery prywatne i bary w drewnianych budkach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Co roku przybywa miejsc hotelowych i to nie tylko w samym mieście. W okolicy również znajdziemy ciekawe i zaciszne miejsca (Stajnia w Narusie – 2 km., Siedlisko – 2 km. od miasta).

Oprócz tego na odwiedzających czekają: port z przystanią statków Żeglugi Gdańskiej, betonowe molo, Szpital Św. Ducha z Kaplicą Św. Anny, niedostępny obecnie dla turystów Kościół Św. Mikołaja (dawniej kotłownia miejska! – ewenement w skali światowej). Na rynku miejskim znajduje się fontanna i zabytkowa pompą oraz punkty handlowe.

Tuż przy drodze do pobliskiego Braniewa, znajduje się kąpielisko miejskie – basen odkryty o wymiarach olimpijskich z brodzikiem dla dzieci (od 30 cm do 3 m głębokości). W mieście znajdziemy punkty informacji turystycznej, aptekę, stację benzynową, bankomat, urząd pocztowy oraz liczne sklepy spożywcze.

W okolicy Fromborka warto zobaczyć:
– Punkty widokowe na drodze do Tolkmicka i Kadyn
– Obserwatorium astronomiczne na Żurawiej Górze
– Droga do Nowej Pasłęki po wale przeciwpowodziowym
– Mierzeja Wiślana (Stegna, Sztutowo, Krynica Morska, Piaski)
– Kanał Elbląsko-Ostródzki

Pobliskie miasta godne uwagi turysty:
– Braniewo
– Tolkmicko
– Kadyny
– Pieniężno

Adres: Młynarska 5a
Miasto: 14-530 Frombork
Telefon: (55) 244 06 77
Fax: fax (55) 244 06 77
E-mail: informacja.turystyczna@frombork.pl
www: www.frombork.pl

Źródło: Urząd Miasta Fromborka. Więcej informacji na: http://www.frombork.pl/

 

Komentarze